Ky burrë dhe qeni i tij kaluan shtatë vjet duke ecur nëpër botë

04 korrik 19:54

Shtatë vjet, gjashtë kontinente, 37 vende dhe 48,000 km: aventura epike e amerikanit me qenin e tij

Shumë pak njerëz përpiqen të ecin nëpër të gjithë botën, dhe akoma më pak arrijnë të përfundojnë udhëtimin.

Më 21 maj 2022, Tom Turcich, nga New Jersey, u bë personi i 10-të në rekord që realizoi këtë arritje të jashtëzakonshme, ndërsa shoqëruesi i tij me katër këmbë Savannah ishte qeni i parë që e bëri këtë.

Dyshja u përshëndet me një festë të madhe të kthimit në shtëpi, ku morën pjesë shumë nga miqtë dhe familja e Turcich, së bashku me dashamirës.

Momenti triumfues solli fundin e një udhëtimi shtatëvjeçar, 48 mijë kilometra.

“Ishte shumë surreale,” thotë Turcich për CNN Travel nga shtëpia e prindërve të tij në Haddon Township. “E kisha imagjinuar për një kohë të gjatë se si do të ishte fundi. Dhe kur ndodhi, kishte njerëz të rreshtuar në rrugë dhe duke ecur me mua.

“Emocioni kryesor ishte thjesht lehtësimi. Kjo kishte dominuar jetën time për 15 vjet, dhe të isha në gjendje ta lë pas vetes ishte e mahnitshme.”

Frymëzimi për udhëtimin erdhi nga një humbje e trishtuar në vitin 2006, kur shoqja e tij Ann Marie vdiq në një aksident me ski jet në moshën 17-vjeçare.

Turcich, i cili është krahasuar me Forrest Gump, personazhi Tom Hanks që luajti në filmin e vitit 1994, vendosi se kishte nevojë për udhëtime dhe aventura në jetën e tij.

Pasi lexoi për Steven Newman, i renditur nga Rekordet Botërore Guinness si personi i parë që shëtiti nëpër botë, dhe aventurierin në këmbë Karl Bushby, i cili ka qarkulluar rreth globit në këmbë që nga viti 1998, Turcich u vendos të merrte vetë këtë sfidë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Drita Ziri është bukuroshja që ka rrëmbyer kurorën e Miss…