Lagarde: Lufta tregtare është e frikshme

08 mars 12:02

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde, ka paralajmëruar se lufta tregtare mund të ketë pasoja “të frikshme” për ekonominë globale.

“Nëse tregtia ndërkombëtare vihet në pikëpyetje, rritja ekonomike bie, tregtia bie dhe kjo është e frikshme”, ka deklaruar Lagarde për radion “RTL” në Paris.

“Në një luftë tregtare që ushqehet me rritje reciproke të tarifave doganore, askush nuk fiton”, ka thënë Lagarde.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Gruas sot nga ora…