Latifi: Lufta për çlirimin e Kosovës kishte karakter kombëtar

27 maj 11:26

Me rastin e 24-vjetorit të rënies heroike të heronjve të kombit, Feim Gashi nga Drenoci, Përparim Thaçi nga Landovica dhe Sakip Bellaqa nga Pataqani i Epërm, kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka bërë homazhe në vendin ku ata ranë në pritën armike, ndërmjet Fortesës dhe Xërxës.

“Lufta për çlirimin e Kosovës kishte karakter kombëtar dhe si e tillë duhet të trajtohet. Feimi, Përparimi e Sakipi u bënë fanar të rrugëtimit tonë në ardhmëri”, ka thënë Latifi.

Ai ka theksuar se emblema e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndriçoi mendjet dhe zemrat e njerëzve liridashës.

“Ndërsa populli i përvuajtur e pranoi me tërë qenien idenë e lirisë dhe dha gjithçka nga gjiri i vet, madje edhe bijtë e vetë më të përkushtuar e më besnik. Në këtë ditë të veçantë kur po e përkujtojmë rënien në fushë të nderit të Feimit, Përparimit dhe Sakipit, ndjenjat tona janë të përziera – mall, dhembje e krenari bashkë, sot po ashtu kujtojmë edhe plagosjen rëndë të Islam Isuf Gashit”, ka thënë kryetari Latifi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nesër (e shtunë) luhet finalja e madhe e Champions League…