Letonia rikthen shërbimin ushtarak për shkak të Rusisë

06 korrik 12:02

Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabriks, njoftoi dje rikthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak mes tensioneve në rritje me Rusinë fqinje dhe luftës në Ukrainë

“Sistemi aktual ushtarak i Letonisë ka arritur kufijtë e tij. Në të njëjtën kohë, ne nuk kemi asnjë arsye të besojmë se Rusia do të ndryshojë sjelljen e saj”, u tha Pabriks gazetarëve.

Letonia hoqi dorë nga rekrutimi pas anëtarësimit në NATO. Ushtria e vendit baltik, anëtare e Bashkimit Evropian që nga viti 2007, përbëhet nga ushtarë profesionistë dhe vullnetarë të Gardës Kombëtare që shërbejnë me kohë të pjesshme në këmbësorinë gjatë fundjavave.

Vendi me më pak se dy milionë banorë, i cili kufizohet me Bjellorusinë dhe Rusinë, aktualisht ka vetëm 7,500 ushtarë aktivë dhe anëtarë të Gardës Kombëtare, të mbështetur nga 1,500 trupa të NATO-s.

Sipas Pabrix, shërbimi i detyrueshëm ushtarak, i cili do të zbatohet vetëm për burrat, do të rikthehet në vitin 2023.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Koreja e Jugut, një nga ekonomitë më të varura nga…