Li Keqiang rizgjidhet kryeministër i Kinës

18 mars 2018 | 09:57

Parlamenti i Kinës ka zgjedhur Li Keqiang edhe për një mandat pesëvjeçar si kryeministër i vendit.

Gjatë votimit, Li ka fituar 2,964 vota dhe vetëm dy ligjvënës kanë votuar kundër.

Li, 62-vjeçar për nga pozita politike është numri dy në shtet, pas presidentit Xi Jinping, i cili po ashtu është rizgjedhur nga parlamenti.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se do të…