Mark Zuckerberg dhe gruaja e tij blejnë 110 hektarë tokë në Hawaii

29 dhjetor 11:17

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg dhe gruaja e tij Priscilla Chan kanë blerë 110 hektarë të një ish-plantacioni panxhar sheqeri në ishullin Hawaii të Kauait.

Toka bujqësore përfshin pjesën më të madhe të rezervuarit prej dheu Ka Loko, i cili lëshoi qindra gallona ujë në vitin 2006 pasi shtrati i tij u shemb, duke shkaktuar vdekjen e shtatë njerëzve, përfshirë një grua shtatzënë, shkruan DailyMail.

Toka e re i bashkohet pronës luksoze të çiftit prej 1,300 hektarësh në vlerë 100 milionë dollarësh, gjë që i ka vënë ata në shënjestër të kritikëve që i kritikojnë për përpjekjen për të ‘kolonizuar’ ishullin.

Pjesa më e madhe e pasurisë së Zuckerberg shtrihet në tokë të mbrojtur bujqësore që rrethon rezidencën e çiftit në Hawaii, Ko’olau Ranch, raporton Star-Advertiser.

Zuckerberg shpenzoi 116 milionë dollarë në vitin 2014 në 707 hektarë tokë, e cila përfshinte pjesën më të madhe të plazhit Pila’a dhe Plantacionit Kahu’aina, si dhe rreth 600 hektarë në prill të këtij viti për 53 milionë dollarë.

“Marku dhe Priscilla vazhdojnë të bëjnë shtëpinë e tyre në Ko’olau Ranch”, tha Ben LaBolt, një zëdhënës i çiftit, në një deklaratë për shtyp.

“Çifti planifikon të zgjerojë punën e tyre në bujqësi, blegtori dhe ruajtje dhe mbrojtje të kafshëve të egra në pronën tani 1,400 hektarë”, tha LaBolt.

Sipas gazetës lokale të Hawaiit, Garden Island, pasuria e Zuckerberg përfshin një shtëpi prej 6100 metrash katrorë me një garazh me 16 vetura, zyra dhe seli sigurie për ekipin e sigurisë prej 23 milionë dollarësh të Zuckerberg.

Shtesa e re në pasuri përfshin rezervuarin Ka Loko, i cili mbetet i pa riparuar pas katastrofës së përmbytjeve të vitit 2006 dhe në listën e digave me rrezik të lartë të ishullit.

Kaloko LLC. e Zuckerberg bleu 110 hektarë tokë për 17 milionë dollarë në nëntor nga një kompani në pronësi të familjes Pflueger, thuhet sipas të dhënave të pronës.

James Pflueger u gjet përgjegjës për plasjen e digës në vitin 2006 pas 40 ditësh shi për shkak të menaxhimit të rezervuarit dhe u dënua me shtatë muaj burg në vitin 2014. Ai vdiq më 2017 në moshën 91-vjeçare.

 

Familjet e shtatë viktimave dhe pronarët e tokave që panë pronat e tyre të dëmtuara u paguan me nga 25 milionë dollarë në një marrëveshje për zgjidhje.

Rezervuari, i ndërtuar në vitin 1890 dhe i përdorur nga operatori i plantacioneve të panxhar sheqerit, C. Brewer &Co, tani është i kufizuar në një nivel të ulët të monitoruar të ujit për të zvogëluar rrezikun për banorët e rrjedhës së poshtme, duke përfshirë pronën e Zuckerberg, raporton gazeta.

Zuckerberg dhe Chan janë akuzuar për përpjekje për të kolonizuar ishullin Kauai. Ata u kritikuan fillimisht pasi ndërtuan një mur rreth blerjes së tyre të parë të pasurive të paluajtshme në Hawaii në vitin 2014 që bllokoi hyrjen në plazhin Pila’a.

Zuckerberg u akuzua gjithashtu nga disa se u përpoq të detyronte fermerët qiramarrës nga parcelat e tyre historike, dhe në vitin 2017 ai kërkoi falje në gazetën lokale, duke shpjeguar se ai po braktiste veprimet e tij të qeta të titullit dhe do të ‘punonte së bashku me komunitetin për një qasje të re’ .

Një peticion filloi vitin e kaluar për të ‘ndaluar Mark Zuckerberg nga kolonizimi i Kauait’ dhe tani ka më shumë se një milion nënshkrime.

Çifti në fillim të këtij viti bleu një parcelë prej 600 hektarësh, e cila përfshin plazhin spektakolar të Larsen, për 53 milionë dollarë nga një organizatë jofitimprurëse e krijuar nga një familje vendase, rrënjët e së cilës datojnë në ditët e mbretërisë Hawaii.

Abner dhe Lucy Wilcox, një çift misionar, mbërritën nga Konektikati në vitin 1837 – kur Hawaii ishte ende një monarki.

Monarkia do të qëndronte në pushtet deri në janar të vitit 1895, dhe territori u aneksua më pas nga ShBA-ja.

Familja Wilcoxes drejtonte një shkollë, e cila do të kalonte brez pas brezi.

Në vitin 1975 Korporata Waioli mori përsipër menaxhimin e tokës dhe administruesit e besuar i shitën një pjesë të pronës së tyre familjes Zuckerberg-Chan.

Waioli operon vende historike federale dhe shtetërore në të gjithë ishullin, duke përfshirë Muzeun e Shtëpisë së Misionit Waioli dhe Rezidencën e Plazhit Mahamoku në Hanalei, dhe Muzeun Grove Farm në Lihu’e, si dhe lokomotivat me avull të epokës së plantacioneve në koleksionin e tij.

Çifti tha në një deklaratë se ata planifikojnë të vazhdojnë punën që Corporation Waioli ka bërë për të ruajtur tokën e njohur si Lepeuli, e cila është shtëpia e shkëmbinjve dhe pyjeve të pacenuar, duke siguruar habitat për zogjtë dhe bimët vendase.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) ka lëshuar një tjetër paralajmërim për…