Meksika ndalon qindra emigrantë gjatë bastisjeve

24 prill 17:50

Meksika ka ndaluar afër 400 emigrantë të Amerikës Qendrore, të cilët kanë qenë duke udhëtuar për të kaluar kufirin me Shtetet e Bashkuara, kanë thënë zyrtarët.

Operacioni i së hënës në shtetin Çiapas ka shënjestruar rreth 3 000 emigrantë, duke përfshirë edhe fëmijë të vegjël.

Kjo njëherësh është thënë se ka qenë bastisja më e madhe e njerëzve në të ashtuquajturit karavanë. Zyrtarët kanë thënë se personat e ndaluar kanë refuzuar që të aplikojnë për viza.

Meksika aktualisht është nën presion nga Shtetet e Bashkuara për ndaluar njerëzit që të mos i drejtohen kufirit të shtetit, raporton “Rel”.

Kohën e fundit është vërejtur një rritje e burrave, grave dhe fëmijëve që kanë ikur nga El Salvadori, Hondurasi dhe Guatemala, për t’iu drejtuar kufirit me ShBA-në.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka kërcënuar me mbyllje të kufirit nëse Meksika nuk bën më shumë për të ndaluar emigrantët pa dokumente.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Telenovela për të ardhmen e Antonio Contes po vazhdon. Trajneri…