Merkel të dielën do të mësojë pasardhësin – A do të vazhdojë dominimi i Gjermanisë në skenën evropiane

25 shtator 00:20

Gjermanët do të paraqiten në qendrat e votimit për të votuar në zgjedhje federale të paparashikueshme të dielën – por për herë të parë në gati dy dekada, udhëheqësja e tyre e vjetër nuk do të jetë në garë.

Kancelarja Angela Merkel ka qenë një simbol i stabilitetit në Evropë që kur mori detyrën në vitin 2005; kimistja e kthyer në shtyllën politike ka përballuar një valë populizmi, një krizë financiare, një pandemi dhe BREX-it për të krijuar një trashëgimi mbresëlënëse si udhëheqësja femër më e suksesshme në botë.

Por Merkel, 67 vjeç, do të japë dorëheqjen pasi rezultatet e votimit të së dielës të bëhen të qarta, një veprim që ka shkaktuar një ndjenjë pasigurie gjatë zgjedhjeve të fundjavës, raporton cnn.

Krahasuar me votat e mëparshme në vitin 2017 dhe 2013, ka “shumë më tepër shanse për një ndryshim të rëndësishëm në politikën gjermane pas zgjedhjeve”, sipas Pepijn Bergsen, një studiues i cili monitoron vendin për institutin ndërkombëtar të të dhënave Chatham House.

Gara për t’u bërë pasardhëse e Merkelit është e ngushtë dhe fituesi përfundimtar mund të mos dihet për ditë apo edhe javë pas mbylljes së votimit.

Por për herë të parë në një brez, gjermanët do të vendosin se si do të duket Gjermania post-Merkel. Kujtdo që t’i drejtohen do të përballen me një katalog sfidash, brenda dhe jashtë vendit.

Ku është Merkeli?

Krahasuar me votat e mëparshme në vitin 2017 dhe 2013, ka “shumë më tepër shanse për një ndryshim të rëndësishëm në politikën gjermane pas zgjedhjeve”, sipas Pepijn Bergsen, një studiues i cili monitoron vendin për institutin ndërkombëtar të të dhënave Chatham House.

Gara për t’u bërë pasardhëse e Merkelit është e ngushtë dhe fituesi përfundimtar mund të mos dihet për ditë apo edhe javë pas mbylljes së votimit.

Por për herë të parë në një brez, gjermanët do të vendosin se si do të duket Gjermania post-Merkel. Kujtdo që t’i drejtohen do të përballen me një katalog sfidash, brenda dhe jashtë vendit.

“Kjo funksionoi shumë mirë politikisht për të në Gjermani dhe në skenën botërore”, tha Bergsen për CNN.

“Gjermania ka bërë shumë mirë gjatë 15 viteve të fundit nga një perspektivë ekonomike … (dhe) Gjermania nuk e bëri atë keq gjatë krizës financiare, por realizimi ka hyrë në atë që nuk do të zgjasë”, tha ai.

Kriza evropiane e refugjatëve në mesin e viteve 2010 u dëshmua si një sfidë e madhe për partinë e Merkel, Unioni Kristian Demokratik (CDU), dhe ajo gjithashtu ka fituar kundërshtarë për marrëdhëniet e saj të ngushta me Kinën.

Por pas një pandemie që pa Gjermaninë të ishte më mirë se shumë fqinjë të saj, analistët dhe sondazhet sugjerojnë që Merkel do të largohet nga zyra me respektin e shumicës së gjermanëve.

“Ajo është parë shumë pozitivisht në Gjermani, sepse ajo është e lidhur me stabilitetin-njerëzit e dinë se çfarë po marrin”, tha Ben Schreer, nga zyra e Evropës me bazë në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) në Berlin.

Kush është në garë për ta zëvendësuar atë? 

Politika gjermane dominohet nga dy parti-CDU e qendrës së djathtë dhe Partia Social Demokratike, ose SPD-të cilët kanë qeverisur së bashku në një koalicion për tetë vitet e fundit.

Por partitë e tjera janë rritur në popullaritet gjatë dekadës së fundit pasi CDU dhe SPD kanë humbur terren. Këto zgjedhje janë veçanërisht afër; CDU dhe SPD kanë të dyja avantazhet e votimit, dhe Partia e Gjelbër gjithashtu është shfaqur si një pretendente serioze.

Pasardhësi i Merkel në krye të CDU është Armin Laschet, 60 vjeç, një aleat i vjetër i Kancelarit dhe nënkryetar i partisë që nga viti 2012. Një katolik i devotshëm, babai i të cilit ishte në një moment një inxhinier i minierave të qymyrit, ai u zgjodh si parti kandidat pas një sherri torturues të udhëheqjes. Laschet ka një sfond në drejtësi dhe gazetari, dhe u zgjodh në Bundestagun gjerman në vitin 1994.

Merkel ka shprehur mbështetjen e saj për Laschet, por pavarësisht përpjekjeve të saj për të bindur gjermanët që të qëndrojnë me CDU, sondazhet sugjerojnë zëvendësimin e saj pasi udhëheqësi i partisë ka luftuar për të fituar mbi gjermanët.

Kundërshtari i tij kryesor është Olaf Scholz i SPD, i cili ka marrë një epërsi të papritur në sondazhe javët e fundit, duke e lënë atë si kryesuesin margjinal drejt votimit të së dielës.

Ashtu si Laschet, Scholz ka një histori të gjatë si një lojtar politik në Gjermani. Ai ka qenë ministër i financave dhe zëvendëskancelar i Merkelit që nga viti 2018, duke e vendosur atë në një pozicion më të mirë për të kandiduar si pasardhës i saj natyror sesa kandidati i partisë së saj.

Scholz ka fituar shikueshmëri të shtuar ndërsa ai lundroi në përgjigjen ekonomike të Gjermanisë ndaj pandemisë dhe pastroi pengesën e fundit elektorale me një performancë të siguruar në debatin përfundimtar televiziv.

Por sondazhet megjithatë sugjerojnë një numër të madh votuesish të pavendosur në fund të fushatës, duke rritur paparashikueshmërinë e votës.

Udhëheqësja e Partisë së Gjelbër, Annalena Baerbock shkaktoi një ndjesi të shkurtër në politikën gjermane kur ajo doli në sondazhe në fillim të fushatës, duke i shtyrë votuesit të pyesin nëse ajo mund të bëhet kancelarja e parë e Gjelbër e vendit.

Një ish-trampolinist profesionist 40-vjeçar, Baerbock dallohet në një fushë të udhëheqësve politikë kryesisht meshkuj. Dhe megjithëse ylli i saj është zbehur disi në pjesën e fundit, ajo ka përfituar nga shqetësimet e klimës së votuesve për të krijuar grupin e saj si partia e tretë në garë.

AfD e ekstremit të djathtë mbetet një prani kokëfortë në skenën politike, duke u hequr nga Partia Liberale Demokratike e Lirë për vendin e katërt.

Kriza e refugjatëve që nxiti rritjen e AfD në politikën gjermane është shuar si një çështje e ngutshme politike, por partia mbetet një prizë për votuesit e zemëruar nga çështjet e emigracionit.

Në muajin mars, ata u bënë partia e parë gjermane që nga epoka naziste që u vu nën mbikëqyrjen e qeverisë.

Si funksionon votimi?

Zgjedhjet gjermane në Bundestag zhvillohen në një sistem përfaqësimi proporcional, që do të thotë se pjesa e votës së secilës parti lidhet drejtpërdrejt me numrin e vendeve që ata marrin në parlament.

Ky parim e bën praktikisht të pamundur që një parti të udhëheqë një qeveri vetëm; koalicionet duhet të formohen pas votimit, dhe këto shpesh përmbajnë më shumë se dy grupe.

Shumë gjermanë kanë votuar tashmë; pandemia ka rritur sasinë e votimit me postë që u zhvillua para ditës së votimit.

Pavarësisht se si ata zgjedhin të votojnë, gjermanëve u kërkohet të zgjedhin ligjvënësin e tyre lokal, dhe gjithashtu partinë e tyre të përgjithshme të preferuar. Sapo të dalin rezultatet, një garë do të fillojë për të mbledhur vende të mjaftueshme për të qeverisur – që do të thotë se partitë më të vogla mund të bëhen mbretëruese.

“Kushdo që fiton në letër të Dielën në mbrëmje, me siguri nuk mund të jetë i sigurt se ai ose ajo do të drejtojë qeverinë, sepse do të ketë kaq shumë ndryshime”, shpjegoi Schreer, duke shtuar se “Ne nuk mund ta dimë deri në Nëntor, nëse jam me fat”.

Cilat janë sfidat?

Të gjithë kandidatët janë kapur në një enigmë të përmasave të Merkelit, teksa përpiqen të përcaktojnë agjendat e tyre, ndërsa shuajnë frikën e gjermanëve për një ndryshim në udhëheqje.

Ndryshimi i klimës ka qenë një faktor kryesor në debatin kombëtar të vendit, veçanërisht pas përmbytjeve shkatërruese që goditën vendin në muajin korrik, transmeton Telegrafi.

Një shtytje nga Merkeli ka vënë çështjet mjedisore në zemër të politikës gjermane dhe pothuajse të gjitha palët kanë theksuar kredencialet e tyre të gjelbra.

Në këtë fushatë Partia e Gjelbër ka bërë thirrje për një ulje prej 70 për qind të emetimeve të gazrave serrë nga nivelet e vitit 1990 deri në vitin 2030, krahasuar me synimin aktual të qeverisë për një shkurtim prej 55 për qind.

Shqetësimet ekonomike kanë dalë gjithashtu në pah; në një fjalim të fundit për votuesit, Laschet tha të hënën se një koalicion i majtë i udhëhequr nga SPD do të shkaktonte një “krizë të rëndë ekonomike”, raportoi reuters.

Laschet gjithashtu ka ndjekur vijën e Merkel në lidhje me Bashkimin Evropian; në debatin e fundit parazgjedhor, ai theksoi kohezionin evropian si një nga politikat e tij kryesore.

Por fushata është përcaktuar kryesisht nga çështjet e brendshme; një rritje e pagës minimale dhe reformat e pensioneve janë në qendër të fushatës së Scholz, dhe ai i theksoi ato plane përsëri në debat.

A do të udhëheqë skenën botërore një Gjermani pa Merkelin?

Pasojat globale të votimit të së dielës janë të qarta; Jetëgjatësia e Merkel e bëri atë të bëhet udhëheqëse de facto e Evropës dhe është e paqartë nëse pasardhësi i saj do të përmbushë të njëjtin rol.

“Gjermania do të përballet me disa sfida të rëndësishme të politikës së jashtme të cilat qeveria e re duhet t’i përballojë”, tha Schreer.

“Pyetja është, kush do të zëvendësojë (Merkel), dhe a do të ketë ai person të njëjtën karizëm dhe aftësi si ajo?”, pyeti ai duke thënë edhe se “Aleatët janë skeptikë, dhe gjermanët gjithashtu janë mjaft të kujdesshëm në këtë drejtim”.

Një pjesë kryesore e rolit të Merkel ishte vendosmëria e saj e palëkundur për të ruajtur kohezionin dhe letrën evropiane mbi çarjet midis shteteve anëtare të BE -së.

“Macron do të përpiqet të uzurpojë pozicionin e Merkelit në Evropë”, parashikoi Bergsen, duke sinjalizuar një zhvendosje të mundshme të ekuilibrit të fuqisë drejt Francës, fqinjit perëndimor të Gjermanisë.

“Pozicioni gjerman nuk do të ndryshojë domosdoshmërisht, por kushdo që vjen tani në pushtet do të duhet të merret me një koalicion më të gjerë (të brendshëm) kështu që ata do ta kenë pak më të vështirë të udhëheqin në skenën ndërkombëtare”, tha ai.

Duke parë më larg, udhëheqësi i ri i Gjermanisë gjithashtu do të duhet të balancojë marrëdhëniet e vendit me Shtetet e Bashkuara dhe Kinën, dy kombe me të cilët Merkel u përpoq të mbante lidhje të ngushta.

Dhe mbajtja e Mbretërisë së Bashkuar afër pas largimit të saj nga BE është çelësi. “Mbretëria e Bashkuar mbetet një partner i rëndësishëm në aspektin strategjik, dhe Gjermania e di se nëse Mbretëria e Bashkuar nuk është e angazhuar në kontinentin evropian, atëherë ju do t’i ndani evropianët”, tha Schreer.

“(Gjermania) është një vend i respektuar mirë në fazën ndërkombëtare-kjo padyshim që është rasti”, shtoi ai. “Pyetja është: A i mundëson tani Gjermanisë të përballojë ato stuhi ndërkombëtare që sigurisht do të vijnë?”. /Telegrafi/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Andin Hoti, djali i veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hotit,…