Merrini këto këshilla të mira për t’u çlodhur pas një dite të ngarkuar

31 tetor 23:29

Ne e dimë se dy vitet e fundit kanë pasur një ndikim të madh te të gjithë ne, dhe mjaft të rinj luftojnë me stresin shumicën e kohës. Pra, ne e dimë se stresi ndikon në gjumin tonë, shëndetin e tretjes dhe peshën, përveç aspekteve të shumta të jetës sonë.

Për të shfrytëzuar sa më shumë kohën që kemi për veten, dietologia Faye James ofron disa mënyra për t’u çlodhur:

Joga

Pak joga dhe shtrirje ndihmojnë në çlirimin e tensionit. Daljet e shkurtra rutinë në diell, orientimi i ijeve, muskujve gluteal dhe shpinës do t’ju ndihmojnë shumë.

Meditim

Një meditim 10-minutësh për të qetësuar mendimet tuaja dhe për t’u fokusuar në frymëmarrje është një fillim i mirë. Uluni në një vend të qetë, për shembull në një tarracë, zbrazni mendimet tuaja dhe fikeni.

Darka

Hani ushqim të lehtë për darkë në mënyrë që trupi juaj të mos ketë probleme me tretjen e vaktit të fundit. Nëse hani një vakt shumë të rëndë për darkë, do t’ju shqetësojë gjumin, gjë që më pas ndikon në rritjen e stresit.

Alkooli

Shmangni alkoolin të paktën 4 orë para gjumit për të shmangur shqetësimet e gjumit. Hulumtimet tregojnë se alkooli mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në cilësinë e gjumit.

Orari

Mos hani pas orës 19:00 për t’i dhënë trupit tuaj kohë të mjaftueshme për të tretur ushqimin para gjumit dhe për të pasur të paktën 12 orë agjërim deri në mëngjesin e ardhshëm. Hulumtimet tregojnë se agjërimi me ndërprerje ndihmon në ruajtjen e shëndetit të sistemit tretës.

Banje

Një banjë e ngrohtë me kripëra magnezi dhe vaj livando ndihmon në reduktimin e dhimbjeve të trupit. Në të njëjtën kohë, këta dy përbërës kanë një efekt antistres.

Çaj

Pini një filxhan çaj për t’u çlodhur, mundësisht limon, kamomil ose livando. Këto aroma ndihmojnë trupin të qetësohet dhe të relaksohet.

Teknologjia

Lërini të gjitha pajisjet elektronike mënjanë të paktën 2 orë para gjumit në mënyrë që të mund të largoheni nga mediat sociale dhe lajmet. Informacioni i tepërt nga burime të tilla nxit stresin dhe ankthin.

Magnezi

Një locion trupi me magnez dhe livando është një opsion i mirë para gjumit. Ju lehtë do të bini në gjumë.

Frymëmarrje

Merrni frymë thellë dhe mendoni për të gjitha gjërat për të cilat jeni mirënjohës në jetë. Mirënjohja na ndihmon të fitojmë një perceptim të prioriteteve dhe kështu do të jetë më e lehtë të mbroheni nga shqetësimet që ju shqetësojnë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Aktorja dhe ylli televiziv i Big Brother Albania VIP, Arjola…