Meta “shkarkon” shtatë ministra, vetëm katër dekrete

05 janar 15:49

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta nisi paraditen e të shtunës dekretimin e ndryshimeve në Qeveri, një ditë pasi nga selia e kryeministrisë i kishin mbërritur në tryezën e tij propozimet me firmën e Edi Ramës.

Kreu i Shtetit ka dekretuar shkarkimin nga detyra të zv/kryeministres Senida Mesi dhe të ministrave Nikolla, Ahmetaj, Gjiknuri, Peleshi, Kumbaro dhe Qato.

Çfarë bie në sy është fakti se Presidenti Meta nuk ka dekretuar shkarkimin e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, ndonëse nuk ka dhënë asnjë shpjegim për këtë.

Për t’i paraprirë një situate të ngjashme me atë të krijuar disa javë më parë me ministrin e Brendshëm Sandër Lleshi.

Burime nga kryeministria i thanë “Top Channel”, se Kryeministri Rama këtë herë preferoi t’ia dërgonte vetë emrat Presidentit Meta, me të cilin është takuar mbrëmjen e të premtes.

Nga ministrat e rinj, Meta dekretoi emërimin brenda pak orëve vetëm të atyre katër që janë pjesë e Parlamentit. Bëhet fjalë për dekretimin si zv/kryeministër të Erion Braces, dhe si ministra të Bledi Cucit, Eduard Shalsit dhe Elisa Spiropalit, për të cilët Kreu i Shtetit duket se ka respektuar parimin se nëse plotëson kriteret për të qenë deputet mund të jesh edhe ministër.

Për emrat e tjerë të propozuar nga Rama, konkretisht Besa Shahinin si ministre e Arsimit, Gent Cakën si ministër i Jashtëm, Anila Denaj si ministre e Financave, Belinda Balluku si ministre e Transportit dhe Energjisë dhe Elva Margariti si ministre e Kulturës,  Meta mësohet se ka nisur një proces verifikimesh për të cilat Kushtetuta i njeh 7 ditë kohë.

Ministrat e rinj pritet të miratohen nga Parlamenti me nisjen e sesionit të ri më 21 janar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Më 16 janar 2018 para selisë së partisë së tij…