Mijëra automjete Tesla Model X dhe S tërhiqen për shkak të një defekti në airbag

21 nëntor 21:11

Disa automjete Tesla Model X dhe S nga viti 2021 mund të kenë një problem me airbag.

Një tërheqje e paraqitur nga Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada javën e kaluar vë në dukje se “për shkak të një lëshimi”, airbag-u i shoferit mund të çahet në disa makina, përcjell Telegrafi.

Deri më tani në vitin 2021, Tesla ka prodhuar të kombinuara 11,281 nga këto dy EV.

NHTSA vlerëson se vetëm 1 për qind e 7600 automjeteve e kanë problemin, i cili rrjedh nga një metodë e re prodhimi në një nga furnizuesit e Tesla-s në Meksikë.

Defekti u zbulua gjatë testimit të cilësisë në fillim të këtij viti.

Megjithatë, nuk ka pasur asnjë incident në botën reale dhe nuk është raportuar për të lënduar apo vdekje.

Sidoqoftë, Tesla po zëvendëson jastëkët e ajrit falas në të gjitha automjetet që mund të preken.

Kështu, ata me automjete Model X të prodhuara ndërmjet 3 dhe 23 shtator dhe automjete Model S të prodhuara midis 21 qershorit dhe 29 shtatorit do të njoftohen për tërheqjen dhe rregullimin shtesë.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha i është përgjigjur ambasadores së…