Ministri Zemaj paralajmëron lehtësim të masave

25 shtator 15:18

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se nga testimet e bëra, në 24 orët e fundit, sërish ka rezultate të kënaqshme, pasi vetëm 46 raste kanë rezultuar pozitiv me Covid 19.

Zemaj ka thënë se kultura qytetare, respektimi i masave dhe rekomandimeve të vendosura prej Ministrisë së Shëndetësisë me rekomandim të IKShPK-së, si dhe koordinimi i plotë me të gjithë akterët tjerë, po sjell rezultate të kënaqshme.

“Duke pasur parasysh zhvillimet e fundit pozitive dhe trendin e rënies së lakores të rasteve të infektimeve, sot, për në mbledhjen e Qeverisë do të propozojë lehtësimin e masave, por duke mbetur të gjithë të përkushtuar dhe vigjilent”, ka thënë ai, raporton “Epoka e re”.

Zemaj ka theksuar se veprimi i përbashkët me të gjitha nivelet e shëndetësisë, me pushtetin lokal dhe të gjithë akterët relevant për zbatimin e masave anti covid, sollën edhe rezultate të mira edhe propozimin e lehtësirave të këtyre masave.

“Së bashku, do të zbatojmë edhe masat lehtësuese, sepse vetëm ashtu mund të kemi sukses. Faleminderit qytetarëve dhe të gjitha institucioneve të përfshira për arritjen e përbashkët! Mosrespektimi i rekomandimeve për masat lehtësuese, do të sjell vendime adekuate me gjendjen e krijuar. Por, kam besim të plotë, sikur deri sot, të respektohen vendimet dhe përkushtimin kundër virusit Covid-19”, ka deklaruar ministri Zemaj.

(Faton Dërmaku / Epoka e re)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Blerim Hoti shpall të pavlefshme dëftesat dhe diplomën e testit…