Ministrja Hoxha kërkon ratifikimin e demarkacionit

26 dhjetor 14:14

Ministrja e Integrimit Evropian (MIE), Dhurata Hoxha, ka deklaruar se pret nga klasa politike të gjej konsensus për votimin demarkacion me Malin e Zi.

Sipas saj, është shumë e rëndësishme që të miratohet demarkacioni dhe qytetarët e Kosovës mos të mbesin të izoluar. Në një intervistë për “Radio Kosovën, ministrja Hoxha, ka theksuar se luftimi i krimit dhe korrupsionit, si një nga kushtet duhet të përmbushet.

“Qeveria e re ka qenë e përkushtuar që të gjejë një zgjidhje lidhur me çështjen e kriterit të mbetur, pra, kalimin apo ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare mes Malit të Zi dhe Kosovës, i ka bërë përpjekjet dhe tanimë qeveria ka proceduar marrëveshjen në Kuvend. Presim që klasa politike të gjejë një konsensus, i cili ka munguar këto vitet e fundit, dhe të kalojë marrëveshja me Malin e Zi.

Është shumë me rëndësi që qytetarët mos të vazhdojnë të mbesin të izoluar, siç kanë mbetur të vetmit në rajon”, ka thënë Hoxha.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Paulo Dybala nuk po kalon momente të mira në skuadrën…