Mjaltë, shegë, limon dhe xhenxhefil, shurupi më i mirë për imunitet

05 dhjetor 14:20

Sistemi imunitar i njeriut ka nevojë për të gjithë mbështetjen e mundshme që të përballojë me sukses sfidat dimërore siç janë gripi dhe e ftohura.

Mbështetja për sistemin imunitar mund të tingëllojë si një mision i vështirë, por nuk ka përse të jetë i tillë.

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mund t’i gjeni krejt lehtë nëpër frutat dhe perimet e stinës.

Image result for mjalte, shege dhe xhenxhefil

Duke lexuar më poshtë në këtë artikull të “AgroWeb” do të mësoni formulën e një shurupi fantastik për imunitetin.

Bëhet fjalë për kombinimin fuqiplotë të shegës, mjaltit, xhenxhefilit dhe limonit në një shurup të vetëm.

Të jemi të qartë, ky shurup nuk bën dot magji nëse ju ushqeheni gjithë kohës me produkte të përpunuara dhe të shpejta.

Shurupi i mëposhtëm duhet të jetë një pjesë thelbësore e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Related image

Përbërësit:
100 ml lëng shege,

120 gramë mjaltë,

5 ml lëng xhenxhefili,

55 ml lëng limoni.

Përgatitja:
Shtrydheni shegën dhe limonin,

Lëngjet hidhini në një kavanoz,

Grini xhenxhefilin dhe grimcat e tij hidhini në një napë,

Shtrydheni lëngun dhe hidheni në kavanoz,

Shtoni mjaltin dhe përziejini të gjitha lëngjet mirë,

Shurupi është gati.

Ekspertët kanë këshilluar se çdo mëngjes të merrni një lugë gjelle nga shurupi, ta tresni në ujë dhe ta pini me stomak bosh çdo mëngjes për 1 ose 2 javë.

Këtë kurë mund ta shfrytëzoni në çdo stinë, ose të paktën dy herë në vit.

Këshilla të tjera për mbrojtjen e imunitetit

Krahas këtij shurupi, ekspertët e kanë këshilluar që të merrni hapat e mëposhtëm:

Hani sa më pak ushqime të përpunuara, të shpejta e të skuqura.
Hiqni dorë nga ëmbëltuesit natyralë.
Kufizoni konsumin e produkteve shtazore.
Rrisni konsumin e frutave, perimeve, drithërave, legumeve, farave.
Pini më shumë ujë dhe çarja.

Related image

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Real Madridi do të luajë “El Clasicon” më 18 dhjetor…