Muniani pas 15 vitesh njofton largimin nga Athletic Bilbao

24 prill 2024 | 16:07

Legjenda e Athletic Bilbaos, Iker Muniain, ka njoftuar se do të largohet nga klubi pas 15 vitesh në ekipin e parë, pasi është bërë lojtari i dytë me më shumë paraqitje në historinë e klubit dhe ka fituar këtë sezon Kupën e Mbretit, 40 vjet pas trofeut të fundit të madh të klubit bask.

Një fëmijë i mrekullueshëm, Muniain mbërriti në moshën 12-vjeçare dhe tani gati dy dekada më vonë, 31-vjeçari do të largohet në fund të kontratës së tij këtë verë.

557 paraqitjet e Muinain zënë vendin e dytë vetëm pas atyre të Jose Angel Iribar, i cili luajti 614 ndeshje. Gjatë këtyre ndeshjeve, Muniain shënoi 75 gola dhe dha 70 asistime dhe do të ketë gjashtë ndeshje të tjera këtë sezon për t’i shtuar statistikat.

Duke filluar si një sulmues anësor i majtë, Muniain luajti aty ose pas sulmuesit për pjesën më të madhe të karrierës së tij, duke fituar edhe dy paraqitje për Spanjën. Ndoshta duke arritur kulmin e tij nën drejtimin e Marcelo Bielsas, dy dëmtime të ligamenteve i rrëmbyen atij një ritëm në vitet e fundit.

Kapiteni i klubit theksoi se ishte ‘koha për të thënë lamtumirë’ dhe se ai donte të dilte nga dera kryesore, pasi kishte sjellë në shtëpi Copa del Rey dhe kishte lundruar në Gabarra.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe - një…