“NATO nuk duhet të ketë frikë nga sulmi rus”

11 shkurt 2024 | 18:16

Ministri i Jashtëm hungarez Péter Szijjártó beson se NATO është ushtarakisht shumë më e fortë se Rusia dhe për këtë arsye anëtarët e aleancës nuk duhet të kenë frikë nga një sulm prej saj.

Péter Szijjártó po fliste në Institutin e Politikës në Universitetin e Harvardit.

Duke komentuar deklaratat e disa politikanëve perëndimorë se vendet e NATO-s mund të sulmohen nga Rusia, ministri i Jashtëm tha se nuk beson në një zhvillim të tillë të ngjarjeve.

“Unë nuk mendoj se Rusia do të rrezikonte të sulmonte një shtet anëtar të NATO-s. NATO është shumë më e fortë se Rusia ushtarakisht, kështu që nëse pragmatizmi dhe logjika ekzistojnë ende, atëherë unë nuk e shoh atë kërcënim sepse kjo do të ishte krejtësisht e palogjikshme,” tha ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nuk ka pushim as në fundjavë, për luftën ruse në…