Në Gjilan zbulohet busti i Skënderbeut

17 janar 14:32

Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me kryetarin e Lidhjes së Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, Fehmi Rexhepi, kanë bërë zbulimin e bustit të heroit të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti -Skënderbeut, në 550-vjetorin e vdekjes së tij, i cili u vendos para Kuvendit Komunal të Gjilanit.

“Në ky vend, heroi më i madh i yni, si figura me e çmueshme kombëtare, do të kujtohet përjetë nga gjeneratat e tashme dhe të ardhshme. Sot ne përkujtojmë edhe 550-vjetorin e madh kur nahia e Gjilanit dhe krejt Kosova u kryengritën për flamurin e Skënderbeut, e drejt e cila u realizua shumë më vonë”, ka thënë Haziri, pas zbulimit të bustit.

Poashtu, kreu i Gjilanit në këtë ngjarje ka përkujtuar edhe Kadri Zekën, Jusuf e Bardhosh Gërvallën, për të cilët ka thënë se na mësuan se si luftohet për të fituar lirinë.

Busti i Skënderbeut është vendosur me iniciativë të Lutfi Hazirit, ndërsa është punuar nga skulptori, Jetullah Haliti– Eti.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bashkimi Evropian (BE) nuk është në luftë me Poloninë dhe…