Netanyahu ia mësyn kufirit me Libanin

24 qershor 2024 | 08:49

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të dielën se “faza intensive e luftës me Hamasin (në Gaza) është gati të përfundojë” dhe se fokusi i ushtrisë mund të zhvendoset më pas në kufirin verior të Izraelit me Libanin, ku luftimet me grupin e mbështetur nga Irani, Hezbollah, janë intensifikuar javët e fundit.

Netanyahu, megjithatë, u zotua se Izraeli do të vazhdojë të operojë në Gaza derisa grupi militant Hamas të eliminohet, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Kjo nuk do të thotë se lufta do të përfundojë, por lufta në fazën e saj aktuale do të përfundojë në Rafah. Kjo është e vërtetë. Ne do të vazhdojmë më vonë”, tha Netanyahu për Televizionin Channel 14.

Më shumë se një milion palestinezë po strehoheshin në Rafah përpara se Izraeli të fillonte operacionin e tij ajror dhe tokësor në qytetin jugor të Gazës, duke sfiduar thirrjet e komunitetit ndërkombëtar për të mos vazhduar.

Rreth 800,000 njerëz janë zhvendosur që atëherë nga Rafah, ku kushtet janë përshkruar nga agjencia e ushqimit e Kombeve të Bashkuara si “apokaliptike”.

Kalimi kufitar i qytetit me Egjiptin – një pikë hyrëse jetike për ndihmën humanitare – ka mbetur e mbyllur që kur ushtria izraelite e pushtoi atë në fillim të muajit të kaluar.

Dhe presioni ndërkombëtar mbi veprimet e Izraelit në Gaza është rritur që kur ai filloi operacionin e tij në Rafah.

Muajin e kaluar, gjykata e lartë e OKB-së urdhëroi Izraelin që të ndalojë menjëherë operacionin e tij ushtarak të diskutueshëm atje, duke e quajtur situatën humanitare “katastrofike”.

Në intervistën e tij, Netanyahu tha se ai është i gatshëm të bëjë “një marrëveshje të pjesshme” me Hamasin për të kthyer disa pengje që ende mbahen robër në Gaza, por ai përsëriti qëndrimin e tij se lufta do të vazhdojë ende pas një armëpushimi “për të arritur qëllimin e duke eliminuar” Hamasin.

Në anën tjetër, Hezbollah, një lëvizje islamike e mbështetur nga Irani me një nga forcat paraushtarake më të fuqishme në Lindjen e Mesme, ka kryer sulme vdekjeprurëse nga Libani jugor duke synuar zonat në Izraelin verior që nga 8 tetori, një ditë pas sulmeve të Hamasit ndaj Izraelit.

Izraeli i është përgjigjur sulmeve të Hezbollahut me sulme që kanë vrarë militantë të Hezbollahut, mes tyre edhe komandantë të lartë.

Dhjetëra mijëra izraelitë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre në Izraelin verior për shkak të konfliktit të vazhdueshëm. Fshatrat në të gjithë Libanin jugor janë boshatisur gjithashtu.

Por rritja e sulmeve ndërkufitare në javët e fundit ka intensifikuar shqetësimet për shpërthimin e mundshëm të një tjetër konflikti të plotë në Lindjen e Mesme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Poeti i njohur shqiptar Agim Doçi ndërroi jetë pas disa…