Nga Kongresi i SHBA-së, Macron sulmon nacionalizmin

25 prill 21:54

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka përdorur fjalimin e tij në vizitën zyrtare tek Kongresi i SHBA-së, për të denoncuar nacionalizmin dhe izolacionizmin. 

Macron tha se politika të tilla përbënin një kërcënim për prosperitetin global, njofton Klan Kosova.

Fjalimi u interpretua gjerësisht si një sulm i mbuluar në agjendën e parë të Presidentit Donald Trump në Amerikë.

I pari i Francës, gjithashtu ngriti krahasime në tregtinë globale, Iranin dhe mjedisin, dukshëm në kontrast me bonhominë e ngrohtë të vizitës së tij deri më tani.

Presidentit francez iu dha një ovatim trevjeçar, ndërsa ai u zhvendos në dhomën e Kongresit për fjalimin e tij

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri ka theksuar se më mirë…