Ngjarjet e mbrëmshme në Ukrainë

02 mars 08:19

Disa nga zhvillimet që përcollën natën e shkuar janë:

Trupat ruse zbritën me parashuta në Harkiv – qytetin e dytë më të madh të Ukrainës – duke e sulmuar atë nga disa anë.

Qyteti i vogël jugor, Herson, ra në duart e forcave ruse, thanë zyrtarët lokalë ukrainas.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, i ndaloi aeroplanët rusë nga hapësira ajrore e Amerikës.

Kombet e Bashkuara thanë se mbi 600,000 njerëz janë zhvendosur nga lufta në Ukrainë.

Boeing dhe ExxonMobil u bënë kompanitë e fundit perëndimore që ndërprenë lidhjet me Rusinë.

Banka Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar thanë se po përgatisin mbështetje prej miliarda dollarësh për Ukrainën./rel

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, njoftoi se administrata…