Një audioregjistrim sekret rrezikon fatin e Trumpit

24 prill 2024 | 08:19

Donald Trump ishte dikur, dhe së shpejti mund të jetë përsëri, njeriu më i fuqishëm në botë. Por dje, imazhi si i pandehur kriminal në gjyqin e parë penal, duket se ka shkatërruar imazhin e tij, siç shkruan “CNN”. me përzgjedhjen e jurisë tashmë të përfunduar në gjyqin e tij të parave të heshtura në Manhattan, fati i Trump është në duart e prokurorëve, avokatëve të tij, një gjyqtari dhe 12 personave. Pavarësisht nga rezultati i tij, ky gjyq tregoi edhe një herë sesi ky kandidat nuk ngjason asnjë kandidat tjetër presidencial në histori. Pavarësisht nëse ai është apo jo një kriminel i dënuar deri në ditën e zgjedhjeve, votuesve do t’u kujtohen pyetjet rreth karakterit të tij dhe ngatërresat e tij të shumta ligjore, me tre çështje të tjera penale, që nuk dihet nëse do të ndikojnë apo jo në zgjedhje.

From stare-downs to shut-eye: Trump's every move in criminal trial under the microscope

Prapaskenat e gjyqit

Një prokuror i shtetit të Nju Jorkut i tha një jurie dje se Donald Trump ka shkelur ligjin dhe ka mashtruar votuesit në zgjedhjet e 2016-ës duke paguar një yll porno që të mos ndajë informacione, duke dhënë deklarata hapëse në gjyqin e parë penal kundër ish-presidentit amerikan në histori. “Është një rrjet mashtrimi,” tha prokurori Matthew Colangelo. “I pandehuri, Donald Trump, orkestroi një skemë kriminale për të korruptuar zgjedhjet presidenciale të vitit 2016”. Ai i njoftoi jurisë se do të luante kasetat e bisedave të Trump, në të cilat ai shtjellonte detajet e skemës. Colangelo u tha juristëve se Trump krijoi një rrjet “kap dhe vrit” me ish-avokatin e tij Michael Cohen dhe botuesin e tabloidit David Pecker për të mbuluar informacionet e turpshme rreth Trump dhe për ta ndihmuar atë të mposhtte demokraten Hillary Clinton në zgjedhje. Skema përfshinte pagesa për gratë që dëshmuan se kishin bërë seks me Trump.

Kaseta

Në fillim të gjyqit, gjyqtari Juan Merchan vendosi që prokurorët do të mund të merrnin në pyetje Trump nëse ai dëshmonte në dy çështje të tjera gjyqësore, një në të cilën u zbulua se kishte keqinterpretuar qëllimisht vlerën e pronave të tij dhe një tjetër në të cilën u zbulua të ketë shpifur veten shkrimtarin E. Jean Carroll pasi ajo e akuzoi për përdhunim. Merchan tha gjithashtu se prokurorët do të jenë në gjendje t’u tregojnë juristëve një transkript të një kasete nga emisioni televiziv “Access Hollywood” në të cilin Trump bën komente të turpshme për prekjen e organeve gjenitale femërore, megjithëse juristët nuk do të lejohen ta shohin kasetën.

Silenced in court: Trump curbed by trial rules but tries to wield power outside | Donald Trump trials | The Guardian

Dëshmitari kryesor

David Pecker është dëshmitari kryesor, i cili pritet të ndryshojë fatin e gjyqit. Ai do të kthehet në tribunë sot për të vazhduar dëshminë në gjyqin për paratë e heshtura kundër ish-presidentit Donald Trump. Jo vetëm që është dëshmitari i parë që u përgjigjet pyetjeve të prokurorisë, por ai është gjithashtu një pjesë kritike se si shteti po përpiqet të provojë qëllimin kriminal, tha një ish-prokuror federal. Si kryetar i atëhershëm i American Media Inc., i cili boton National Enquirer, Pecker ishte i përfshirë në skema të shumta “kap dhe vras” që ai orkestroi në emër të Trump dhe ai dyshohet se ndihmoi ndërmjetësimin e marrëveshjes me yllin e filmave.

Çfarë pritet?

Trump tha se ai nuk ndihet fajtor për 34 akuza për falsifikim të dokumenteve të biznesit të sjella nga Prokurori i Qarkut të Manhattan, Alvin Brag , dhe ai gjithashtu mohon se ka pasur marrëdhënie seksuale me yllin porno Daniels. Shumë ekspertë ligjorë i japin kësaj më pak peshën nga të gjitha rastet në të cilat Trump është në gjyq. Një dënim nuk do ta skualifikonte atë nga marrja e detyrës, por mund të dëmtonte kandidaturën e tij. Sipas një sondazhi të Reuters/Ipsos, gjysma e votuesve të pavarur dhe një në katër votues republikanë thonë se nuk do të votonin për Trump nëse ai do të dënohej për një krim. Në gjyqin në Nju Jork, Trump u akuzua për regjistrim të rremë të heshtjes së Daniels në vitin 2017 si një pagesë ndaj avokatit Cohen për tarifat ligjore në librat e kompanisë së tij të pasurive të paluajtshme.. Prokurorët planifikojnë të thërrasin të paktën 20 dëshmitarë në total, sipas ekipit mbrojtës të Trump. Gjyqi mund të zgjasë gjashtë deri në tetë javë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
23 prilli njihet si Dita Botërore e Librit. Por, një…