Një nga arsyet pse kemi dalë nga LV-ja është keqpërdorimi i rastit “Dehari” nga Kurti

15 prill 08:41

Anëtari i Partisë Socialdemokrate, Frashër Krasniqi, ka thënë se një prej arsyeve se pse është ndarë Lëvizja Vetëvendosje është pikërisht rasti i Astrit Deharit.

Ai tha se keqpërdorimi i këtij rasti nga tash kryeministri Albin Kurti ka çuar në kundërshtime të forta, që kanë ardhur pastaj deri te ndarja.

“Një prej arsyeve të ndarjes ka qenë kjo, keqpërdorimi i rastit Dehari është një prej pikave që ne nuk jemi pajtuar fare dhe e kemi kundërshtuar Albin Kurtin fuqishëm sa kemi qenë brenda, tjetër që ai ka vazhduar kokë në vete”, tha Krasniqi në “Info Magazine” në Klan Kosova.

Ai tha se dallimi mes Albin Kurtit dhe tashmë personave që kanë dalë nga kjo parti është se Vetëvendosja në atë kohë kishte vendim kryesie që të mos dalin publikisht e të konkludojnë se a ka qenë vrasje apo vetëvrasje, por vetëm të flasin se sa e padrejtë, sipas tyre, ka qenë vdekja e tij në burg.

Më tej, Krasniqi tha se partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje, nuk e do drejtësinë për Astrit Deharin, teksa Kurtin e Haxhiun i quajti edhe të pandjeshëm për këtë rast.

“VV-ja nuk e do drejtësinë për Astrin Deharin. VV-ja e ka dhënë verdiktin e saj se çka ka ndodhur, kur ka dal Albin Kurti dhe ka thënë për versionin e tij se është vrasje, këta e kanë përfunduar se çka kanë pasur të thonë”.

“Ne kemi qenë kundër që Astriti të keqpërdoret, ne e kemi pasur shok Astritin. Nuk kemi qenë të pandjeshëm siç janë sot Albin Kurti e Albulena Haxhiu që dalin e flasin sa herë t’iu duhet për fushatë”, u shpreh Krasniqi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernández, e quajti humbjen 3-2 të…