Numri i të vdekurve në Guinea Ekuatoriale rritet në 98

09 mars 2021 | 08:25

Numri i të vdekurve nga një seri shpërthimesh në Guinea Ekuatoriale të dielën është rritur në 98, thonë zyrtarët, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

615 persona të tjerë u plagosën dhe 299 janë ende në spital.

Shpërthimet goditën një bazë ushtarake në qytetin kryesor të vendit, Bata. Zyrtarët fajësojnë dinamitin e ruajtur keq, së bashku me djegien e kallamishteve nga fermerët aty pranë.

Numri i të vdekurve, i azhurnuar pasi vullnetarët kaluan të hënën duke kërkuar rrënojat për trupat, është më shumë se trefishi i vlerësimit fillestar prej 31.

Tre fëmijë të vegjël u gjetën të gjallë dhe u dërguan në spital.

Pothuajse të gjitha ndërtesat dhe shtëpitë në qytet pësuan “dëme të mëdha”, tha Presidenti Teodoro Obiang Nguema.

Në një deklaratë, Presidenti Obiang Nguema tha se shpërthimet ishin shkaktuar “nga neglizhenca e një njësie të ngarkuar me kujdesin dhe mbrojtjen e dyqaneve të dinamitit dhe eksplozivëve” në bazën ushtarake Nkoantoma.

Ai tha se baza kishte “marrë flakë për shkak të fermerëve fqinjë që pastronin tokën bujqësore duke e ndezur atë, duke çuar në shpërthim”. Presidenti ka apeluar për ndihmë ndërkombëtare.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një zëdhënëse e Departamentit Amerikan të Shtetit tha se SHBA…