OBSh-ja e shqetësuar nga shtimi i rasteve me Covid-19

28 shtator 2023 | 08:48

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është e shqetësuar për rritjen e rasteve të koronavirusit në disa vende përpara dimrit të ardhshëm.

“Fatkeqësisht, jo të gjitha vendet po raportojnë më shumë raste, por midis atyre që kanë njoftuar OBSH-në, pranimet në spital dhe trajtimet Covid-19 në njësitë e kujdesit intensiv janë rritur”, theksoi në Gjenevë shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai tha se përqindja e njerëzve të vaksinuar në grupet me rrezik të lartë është shqetësuese e ulët në Amerikë dhe Evropë.

“Covid-19 mund të mos jetë një krizë aq akute sa ishte dy vjet më parë, por kjo nuk do të thotë që ne mund ta injorojmë sëmundjen”, tha Tedros.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Askush nuk e di me saktësi se ku, si dhe…