Osmani shkruan për takimet që pati me liderë nga mbarë bota në konferencën globale për ndryshime klimatike

05 dhjetor 2023 | 20:17

Me ftesë të presidentit të Emirateve, Kosova, për herë të parë në historinë e saj, mori pjesë në nivel të kreut të shtetit në konferencën globale për ndryshime klimatike, COP28.

“Mikpritje e përkrahje e jashtëzakonshme nga Emiratet e Bashkuara Arabe, takime me liderë nga mbarë bota e thellim i bashkëpunimit. Përveç takimit me Lartmadhërinë e Tij, Presidentin e Emirateve, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, kisha mundësinë të takoj e të bashkëbisedoj edhe me të deleguarin e Presidentit Biden, ish-Sekretarin Kerry, Presidentin e Indonezisë, Presidentin e Kenias, Presidenten e Komisionit Evropian, Presidentin e Surinamit, Mbretin e Lesotos, Presidenten e Sllovenisë, Presidentin e Bullgarisë, Presidentin e Nigerisë, Kryeministrin e Shqipërisë, Kryeministren e Danimarkës, Kryeministrin e Eswatinit, Kryeministrin e Çekisë, Kryeministrin e Antigua dhe Barbuda, Kryeministrin e Suedisë, Kryeministrin e Sao Tome dhe Principe, Kryeministrin e Libanit, Zv. Presidentin e Gambisë, Drejtoreshën Ekzekutive të MCC-së, Administratorin e UNDP-së dhe liderë të tjerë”, ka shkruar Osmani në “Facebook”.

Ajo ka theksuar se krahas takimeve, prezantuan vizionin e Kosovës përmes projekteve inovative dhe partneriteteve me aleatë ndërkombëtarë për t’i tejkaluar me sukses sfidat klimatike, duke siguruar një të ardhme më të sigurt për qytetarët tanë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe…