Para 88 vjetësh u lind Nexhmije Pagarusha – Bilbili i Kosovës

07 maj 09:43

Më 7 maj të vitit 1933 u lind Nexhmije Pagarusha, që më pas përmes këndimit, u bë e njohur si Bilbili i Kosovës.

Ajo nuk i takon një zhanri të caktuar, por është e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera, njofton Klan Kosova.

Një ndër kryeveprat e saj më të njohura është “Baresha”, e kompozuar nga burri i saj Rexho Mulliqi dhe e shkruar nga Rifat Kukaj.

Në vitin 2012, ajo u dekorua me “Nderi i Kombit” nga presidenti i Shqipërisë.

Më 7 shkurt të vitit 2020, Nexhmije Pagarusha ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Më 7 maj të vitit 1998 në vendin e quajtur…