Parandalohet sulmi terrorist kundër Shtëpisë së Bardhë

18 janar 00:08

Një 21-vjeçar u arrestua në Xhorxhia, në juglindje të SHBA-së, pasi u përpoq të blejë eksplozivë dhe një antitank me synimin për të zhvilluar një sulm kundër Shtëpisë së Bardhë në emër të xhihadit, njoftuan autoritetet amerikane.

Byung Pak, prokuror federal i Xhorxhias, ishte pjesë e aksionit të arrestimit të mërkurën në mbrëmje të Hasher Taheb, pas një hetimi gati një vjeçar nga policia federale (FBI).

Ky hetim kishte filluar pas një informacioni nga një anëtar i komunitetit lokal, sipas të cilit i riu ishte radikalizuar, transmeton “ATSh”.

Sipas akuzës, ky banor i qytetit Kaming u përpoq të rekrutonte informatorë dhe një agjent të FBI-së që operonte si agjent i fshehtë për projektin e tij për të sulmuar Shtëpinë e Bardhë dhe objektiva të tjera në kryeqytetin amerikan.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ndeshja para një jave ishte më shumë një ndeshje sa…