Paulo Fonseca edhe zyrtarisht trajner i Milanit

13 qershor 2024 | 13:00

AC Milan ka njoftuar se Paulo Fonseca është emëruar trajner i ekipit. I lindur në Nampula (Mozambik) më 5 mars 1973, Paulo Fonseca filloi karrierën e tij si trajner në vitin 2005 në sistemin e të rinjve të Estrela da Amadora përpara se të merrte pozicione në nivelet e ulëta të futbollit profesionist portugez.

Ai bëri paraqitjen e tij të parë në një ndeshje të parë me Paços de Ferreira, me të cilin u kualifikua në raundin e “play-off”-it të Ligës së Kampionëve. Ai iu bashkua Portos në vitin 2013 dhe fitoi Supertaça, titulli i tij i parë si trajner.

Pas një magjie te Braga, të cilën e udhëhoqi drejt një titulli Taça de Portugal, ai iu bashkua Shakhtar Donetsk ku fitoi shtatë trofe dhe përfundoi me një rekord prej 103 fitoresh në 139 ndeshje.

Në vitin 2019, ai bëri paraqitjen e tij të parë në futbollin italian kur u transferua te AS Roma, me të cilin arriti në gjysmëfinalen e Ligës së Evropës në vitin 2021.

Trajneri kryesor i LOSC që nga vera e vitit 2022, Fonseca ka përfunduar detyrën e tij në Francë pas dy sezone, në të cilat ai dy herë kontribuoi në kualifikimin e Lille në garat evropiane. Trajneri portugez tani i bashkohet AC Milan me një kontratë trevjeçare.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kodi Civil ishte njëra nga temat që është trajtuar nga…