Peja fiton pas vazhdimeve kundër Feronikelit

26 janar 2020 | 22:48

KB Peja ka fituar vetëm pas vazhdimeve ndaj Feronikelit si mysafir me rezultat 91:98 (25:31, 21:17, 19:22, 21:16, 5:12), në ndeshjen e fundit të javës së 22-të të Superligës së Kosovës në basketboll.

Peja e nisi ndeshjen më mirë duke e fituar çerekun e parë 25:31, por Feronikeli u kundërpërgjigj në periodën e dytë, duke e fituar 21:17 dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultat 46:48. Edhe në periudhën e tretë u zhvillua lojë shumë interesante, ku mysafirët për një nuancë ishin më të mirë 19:22 dhe rezultati në semafor pas 30 minutash tregonte shifrat 65:70. Lojë shumë interesante u zhvillua në 10 minutat e fundit, ku Nikli këndellet dhe befason Pejën, duke pasur epërsi deri në katër pikë, 80:76. Dramë u zhvillua deri në fund, ku Nikli kishte epërsi 86:83, por Henrik Shirko shënon në sekondat e fundit për të barazuar shifrat në 86:86 dhe loja shkon në vazhdime. Në vazhdime Peja u tregua më e vëmendshme, ku fitoi 5:12 dhe triumfoi në fund 91:98.

Te Feronikeli u dalluan Kareem Storey me 18 pikë dhe Ergis Grosha me 17, derisa te Peja pikë dyshifrore shënuan: Nigel Johnson 21, Drilon Hajrizi 18, Richard Jackson 15 e 11 kërcime, Dardan Berisha 15 dhe Henrik Shirko 15.

Feronikeli tani ka pesë fitore dhe 15 humbje, kurse Peja 11 fitore dhe tetë humbje.

Kukësi ka arritur një fitore të rëndësishme ndaj Partizanit në…