PËRMBAJTJA E “AKADEMISË”

27 gusht 16:28

Numri i tretë i revistës për kulturë, gjuhë dhe media, “Akademia”, nën përkujdesjen e shtëpisë botuese “Armagedoni”, ka hyrë në shtyp dhe do të botohet të premten e kësaj jave.

Në këtë numër të revistës janë botuar shkrime të zhanreve të ndryshme të autorëve shqiptarë, por edhe shkrime të autorëve ndërkombëtarë përkthyer nga Fadil Bajraj, Rexhep Maloku, Rrona Jaka, Shpresë Mulliqi, Verjon Fasho, Feride Berisha, Luan Rama, Ali Pajaziti, Roland Çipa, Fatijona Bajraj, Vlora Konushevci, Fahredin Shehu. Më poshtë keni përmbajtjen e numrit të tretë të revistës “Akademia”:

 

Paraparathënie
Parathënie

 

INTERVISTË

Mario Vargas Llosa: Korrektësia politike është armiku i lirisë

 

ESE

HANNAH ARENDT: Leksion

JEAN BAUDRILLARD: Sistemi funksional ose diskursi objektiv

RÜDIGER SCHAPER: Aleksander Moisiu, fantazma e shekullit XX

MARC DELOUZE: Mbi një ishull që quhet Kosova

SALAJDIN SALIHU: Shqipëria në fillimshekullin XX

 

STUDIM

PAUL SIMPSON: Gjuha, ideologjia dhe këndvështrimi

KLODIAN GJONI: Tipologjia e qytetit antik Foinike

ROVENA VATA: Betimet, urimet, mallkimet në epos

 

KRITIKË

ARBEN VESELAJ: “Ardhësit – Këngët e Ali Binakut” dhe “Poemi kosovar”

ALBIN MEHMETI: Amauroti i Morit dhe Vajazani i Qosjes, propaganda dhe realiteti i një utopie

SHEFQET DIBRANI: Roman i specifikave letrare

HAJDIN MORINA: Tekst i rrallë artistik për sëmundjen dhe jetën

MUHARREM MIFTARI: Vargje që deshifrojnë kodin e trinisë së përshpirtshme

 

POEZI

AMIRI BARAKA: Dalja në perëndim, Fanon, Fëmijët e Dorian Grayit, Paralajmërim, Ka’Ba, Muzika e lashtë, Në botën e funkut, Një poezi për hipsterët e hamendshëm

BOB KAUFMAN: J’Accuse, Uratë, S’ka më xhaz në Alkatraz, Jehonë e dhimbshme, Gratë, Reflektime mbi një paradë të vogël, “Michaelangelo” plaku, Përgjigje, Edhe sytë po ashtu, Uroj që…, Zogu me krahë të bojatisur, Kënaqësi mëngjesi, Unë i kam palosur dhimbjet e mia, Xhaz tekilla, [Gjithë ato anije që kurrë nuk lundruan], Muzgu mongolian në shkretëtirën gobi

CHARLES BUKOWSKI: Rruga e moçme

ALLEN GINSBERG: Të lutem imzot, Blluz i imunitetit virtual, Një hajdut e vodhi këtë poezi, Ëndrra e Carl Solomonit

GARY SNYDER: Tregime që tregohen natën, Natën, mik, Themel i fortë, “Njeriu nuk duhet t’i përrallisë gjuetarit të regjur në lidhje me atë se çfarë ka ndaluar buda”, RLMRrSh, Për/nga lew, Kënga e shikimit, Paraja shkon kundër rrymës, Vendet e egra të tokës, “Ky moment i tanishëm”

ILHAN BERK: Pablo Picasso, Të zgjohesh në Paul Klee, Pak, Harta e qiellit, Detarët mistrecë, Qytetet më të bukura të botës zgjohen, Njerëzit e duan shiun sa drunjtë 

LAWRENCE FERLINGHETTI: Kali i trojës i Trumpit, Kush janë barbarët?, E para dhe fundit e çdo gjëje, Tragjikomedi, Gjëma, Tregoja djalin tënd…, Dhëmbët e dragoit, Klithjet e shtazëve që po vdesin, Me Beckettin, Lutja e fundit e Zotit, Orakullit në Delfi, Teatri magjik, Ekstaza, “Sytë, ëndrrat, buzët dhe nata kalon…”, Kënga e zogjve të Botës së Tretë, Ndiej keqardhje, Nga libri i ëndrrave Greenpeace, Poeti i verbër

POL ELYAR: Gati për të puthurat ringjallëse, Edhe kur flemë, Poezi e zbehtë që të kam ëndërr, Djathtas, Mbylla sytë, Ajo përkulet drejt meje, E vdekura për së gjalli, Kufijtë e fatkeqësisë, Ekstaza, Askush s’më njeh

ROGER MCGOUGH: M. 66

CHARLES BAUDELAIRE: Bekimi, Albatrosi, Ngritje, Sinestesi, Armiku, Vampiri, E dua të tërën, Shkatërrimi, Epigraf për një libër të dënuar, Një kalimtareje

VESNA PARUN: Skllavnia

KEIJIRO SUGA: Erdh koha

BAKIR SITKI ERDOĞAN: Me dashurinë tënde

ORHAN VELI KANIK: Nuk mund të tregoj, Me të dashtë ty

AHMET NECIP FAZIL KISAKÜREK: I prituri

CEMAL SÜREYA: Të dua nga larg

ÖZDEMIR ASAF: Lavinia

NAZIM HIKMET: Me të mendu ty

ATAOL BEHRAMOĞLU: Dashuria është dypersonshe

MAJLINDA NANA RAMA: Më pëlqen të takohemi në mbrëmje, Më pëlqen të takohemi në mëngjes, Vajzës së palindur, Kënga I, Kënga II, Kënga III, Kënga IV

IRENA GJONI: Në marrosje ujërash, Nga hiri pa prush, Troja në tri kohë, Në tokën e erës e të flakës, Ti erdhe tek unë, Ah-et e hingëllimave…, Ishujt kurrë nuk flasin për dhimbjen e ujit, Ah Penelopë që thur e shthur veten

DONIKA GASHI: Deti, I huaji, Më duaj, Refuzim, Stinët e tij, Ëndrra e një gruaje

ENTELA TABAKU SÖRMAN: Përpara skuadrës së pushkatimit, Shtat zanë, Quasimodiane, Dy shtigje, Ajo çka na mban gjallë, Faji i përrallave, Fjalët na i emërtojnë ndjenjat, Bota e mat kohën

NORA LOKAJ: Jam Helenë, Ne hamë kohën tonë, Me pelerinë ngjyrë gri, Ashti i shpirtit tim, Teatër, Krahët e kohës t’i përqafoj, Hënën kemi të përbashkët, Dikush i bie kambanës, Vdis në etjen e syve të mi, Në dhomën e mbytur nga malli

DIJE DEMIRI-FRANGU: Yjet bien si fruta qielli, Dama mbi taka të larta, Lagjja e vjetër, Përtej qiellit, Do të takoj, Të trafikuara, I mbolli sytë në sytë e mi, Isha duke i ngrënë thonjtë, Zgjebosja e mendimeve, Secili, Sikur, Aty hëna është një grusht dhe

RAGIP SYLAJ: Letër engjëllit tim mbrojtës, I, Letër engjëllit tim mbrojtës, II, Letër engjëllit tim mbrojtës, III, Letër engjëllit tim mbrojtës, IV, Lutje, Mëdyshje e brengosshme, Si ta gatis kullën e fatit, Ekziston një botë, (Zh)dehje, Në anën tjetër të vetes, Lutje nanës

BEDRI ZYBERAJ: Vdekje më të mirë nuk dua, Deri kur, Mall për Prizrenin, Dëshirat e mia, Do të pres

BUJAR TAFA: Tradhtari, Zoti e bekoi poetin, Darkë, Po flas prej zemrës së plastë, Big Bang

ARIF MOLLIQI: Loja me litar, Aty ku zura pritë, Dhimbje ndryshe, Motërmadhes, Më ngjan se ata udhëtojnë pa e ditur fundin

RAGIP GJOSHI: Rrapi i vendlindjes, I thirra të gjithë lirikët, Kur heshtja shqetëson, Vetëvarrosja, Para pasqyrës 

NDRIÇIM ADEMAJ: Vita Bella, Legjenda e bronzit, Babait s’ka kush t’i flasë

LULËZIM ETEMAJ: Stankoveci dhe Bllaca, Shqiptarja e Kosovës, Bunari, Klithmë, Burgu i Dubravës, Prita, Gjumi, Bëhu Demaç, Sërish për shqiptaren e Kosovës

MURTEZA OSDAUTAJ: Mos qaj, Në Deçan…, Rubai e fundit për atdheun, Heshtje, Sonte
IZET ABDYLI: Lufta, Në damar ndizej gjaku, Qikatova e vjetër, Shumë e ke dashur lirinë, Ato ishin një mijë, Vrastarët, Gur i mallkuar, Lugu i Madh

 

PROZË

REŞAT NURI GÜNTEKIN: Letrat e dashurisë

RESMIJE KRYEZIU: Bilall Tellalli

SADIK KRASNIQI: Guri i kobshëm, Ata, Macja e zezë, Gjaku, E lehura

BUTRINT BERISHA: Brinjët e së shtunës

BUJAR MEHOLLI: Një dashuri e venitur në Prishtinë

 

DRAMATOLOGJI

HAQIF MULLIQI: Akti i dëshmitarit

AGRON SHALA: Kieslowski dhe kinematografia e ankthit moral

 

DRAMË

EKREM KRYEZIU: Mbreti Zog, Geraldina dhe të tjerët…

 

GJUHË

QEMAL MURATI: Për një albanologji më shkencore

QËNDRIM MORINA: Kontributi i Tafil Kelmendit për gjuhësinë shqiptare

 

MEDIA

HANS BELTING: Imazhi, mediat, trupi: një qasje e re drejt ikonografisë

LINDITA ALIU TAHIRI: Aftësimi për mendim kritik

SHPRESA MULLIQI: Roli i medias dhe komunikimit të ndërmjetësuar nëpërmjet kompjuterit për krijimin e identitetit

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Futbollisti i reprezentacionit shqiptar, Eros Grezda, ka arritur marrëveshje me…