Përpjekja për të fituar përkrahje në ShBA, Gjuriqi u shtron darkë kongresistëve dhe Grenellit

05 dhjetor 11:10

Serbia po kërkon t’i ndreq punët me Amerikën, duke fituar mbështetjen e shtetit më të fuqishëm në botë. Për këtë, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq e ka angazhuar ambasadorin e tij në Uashington, Marko Gjuriq. Ky i fundit mbrëmë ishte në një darkë të organizuar për disa anëtarë të Kongresit Amerikan dhe ish-emisarin e ShBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Në darkën në Uashington morën pjesë 14 përfaqësues të Kongresit Amerikan, përfshirë anëtarë të Komisionit të Punëve të Jashtme, Komitetit Ushtarak dhe Komisionit të Sigurisë në Dhomën e Përfaqësuesve në ShBA.

Aty, siç shkruajnë mediat serbe, Gjuriqi ka shprehur mirënjohjen e tij për të mbledhurit dhe për rëndësinë që ka thënë  se ata i kushtojnë përmirësimit të mëtejshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve.

“Sonte, me ardhjen tuaj, ju dërguat mesazhe miqësie, respekti dhe mbështetjeje për Serbinë, mesazhe respekti për rezultatet e Serbisë në vitet e fundit dhe mesazhe të afirmimit të rrugës që po ecën Serbia si një partnere e besueshne dhe shtyllë e stabilitetit në rajon”, ka thënë Gjuriqi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri Albin Kurti, ka pranuar se shteti i Kosovës nuk…