Përshkallëzohen luftimet në Sudan pas skadimit të armëpushimit

04 qershor 15:10

Banorët e kryeqytetit të Sudanit Khartoum kanë raportuar një përshkallëzim të përleshjeve në disa zona të kryeqytetit pas skadimit të një marrëveshjeje armëpushimi midis fraksioneve ushtarake rivale të ndërmjetësuara nga Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara.

Dëshmitarët thanë gjithashtu se një aeroplan ushtarak ishte rrëzuar në Omdurman, një nga tre qytetet rreth bashkimit të Nilit që përbëjnë rajonin e kryeqytetit, raporton “Reuters”.

Nuk ka pasur asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria, e cila ka përdorur avionë luftarakë për të shënjestruar Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) të shpërndara në të gjithë kryeqytetin në një konflikt që ka shpërthyer më 15 prill, duke shkaktuar një krizë të madhe humanitare.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka pritur në takim…