Përurohet busti i Hasan Prishtinës

25 nëntor 2023 | 18:34

Në shënim të 150 vjetorit të lindjes e 90 vjetorit të vrasjes, sot në kryeqytetin e Kosovës u përurua busti i Hasan Prishtinës.

Në 150 vjetorin e lindjes dhe 90 vjetorin e vrasjes së heroit kombëtar Hasan Prishtina, fondacioni me të njëjtin emër ka mbajtur aktivitete në Tiranë, Shkup, Selanik, Dibër.

Sot është inauguruar busti i tij, në Prishtinë, Eshtrat e Hasan Prishtinës, i ka riatdhesuar për herë të parë Qeveria e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, duke i nxjerrë nga Selaniku dhe duke i varrosur në Kukës, qysh në vitin 1997.

Hasan Prishtina u vra më 13 gusht të vitit 1933, në Selanik, nga regjimi monarkik i Ahmet Zogut, i cili paraprakisht kishte vrarë edhe Avni Rrustemin, Bajram Currin, Luigj Gurakuqin e shumë atdhetarët të tjerë,  ndër më të njohurit e më meritorët  të kombit shqiptar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Agjencia ndërkombëtare e lajmeve “Reuters” raporton sot se trupat britanike…