Presidenca e Shqipërisë: Vota kundër ShBA-së në OKB ishte e panevojshme 

22 dhjetor 2017 | 14:19
Zëdhënësi i presidentit të Republikës së Shqipërisë, Tedi Blushi, ka komentuar votën e djeshme të Shqipërisë kundër ShBA-së në lidhje me Jerusalemin.
“Presidenti i Republikës nuk është konsultuar dhe informuar paraprakisht lidhur me qëndrimin që do të mbahej ndaj kësaj çështjeje të rëndësishme, jo vetëm për politikën e jashtme të Shqipërisë, por për mbarë kombin shqiptar. Presidenti vlerëson se ky qëndrim dhe kjo votë kundër, tërësisht e panevojshme, nuk pasqyron një qëndrim shtetëror dhe aq më tepër një qëndrim e konsensus mbarëkombëtar. Presidenti thekson se nuk duhet të harrojmë se ShBA mbetet aleati dhe partneri më i rëndësishëm strategjik, ndaj qëndrime e vendime të tilla duhet të jenë të mirë koordinuara. Populli dhe kombi shqiptar nuk e harrojnë kurrë dhe i janë mirënjohës vendimeve historike të ShBA-së lidhur me ekzistencën jetike të kombit dhe të ardhmen euroatlantike të Shqipërisë dhe të Kosovës”, ka thënë Blushi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në seancën solemne të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, është…