Probleme për miliarderin Elon Musk, përgjysmohet kërkesa për Tesla në 2024

24 prill 2024 | 16:03

Tesla ka parë fitimet e saj më shumë se përgjysmuar këtë vit dhe thotë se do të sjellë përpara lançimin e modeleve të reja pas shpalljes së mijëra shkurtimeve të vendeve të punës në përpjekje për të ndryshuar fatin e saj.

Prodhuesi i automjeteve elektrike (EV) tha të martën se kishte bërë 1.13 miliardë dollarë (910 milion £) gjatë tre muajve të parë të vitit, krahasuar me 2.51 miliardë dollarë një vit më parë.

Tesla, në pronësi dhe të drejtuar nga miliarderi Elon Musk, tha se do të heqë më shumë se 6,000 vende pune në vendet e saj në Teksas dhe Kaliforni.

Kompania ka vuajtur nga rënia e kërkesës dhe konkurrenca nga importet më të lira kineze, gjë që ka bërë që çmimi i aksioneve të saj të bjerë me 43% gjatë vitit 2024. Në fillim të këtij muaji, ajo tha se do të largonte 10% të fuqisë punëtore të saj globale .

Shifrat për tremujorin e parë të 2024 zbuluan të ardhura prej 21.3 miliardë dollarësh, në rënie nga parashikimet e analistëve për pak më shumë se 22 miliardë dollarë.

Por vendimi i Tesla për të sjellë përpara lançimin e modeleve të reja nga gjysma e dytë e 2025 rriti aksionet e saj me gati 12.5% ​​në tregtimin pas orarit të punës. Prodhuesi i EV nuk zbuloi detaje mbi çmimin e automjeteve të reja.

Musk do të përballet me investitorët në një konferencë mbi detajet e modeleve të reja, ndoshta për të përfshirë Model 2 (një automjet më i lirë Tesla për të cilin Reuters raportoi se ishte lënë në sirtar në prill).

Megjithatë, kompania ka qenë tashmë në një ofensivë sharmi, duke u përpjekur të fitojë klientë të rinj duke ulur çmimet e saj në një seri tregjesh përballë rënies së shitjeve.

“Shitjet globale të automjeteve elektrike vazhdojnë të jenë nën presion pasi shumë prodhues të makinave u japin përparësi hibridëve mbi EV-të”, thuhet në raport.

Forca e përgjithshme punëtore e Tesla-s ishte në më shumë se 140,000 në fund të vitit të kaluar, nga rreth 100,000 në fund të vitit 2021, sipas dosjeve të kompanisë me rregullatorët amerikanë.

Paga e Musk

Firma e makinave po përballet gjithashtu me probleme të tjera, me një luftë për kompensimin e zotit Musk që vazhdon ende. Të mërkurën, Tesla u kërkoi aksionarëve të votonin për një propozim për të pranuar paketën e kompensimit të Musk – dikur e vlerësuar në 56 miliardë dollarë, e cila ishte refuzuar nga një gjykatës i Delaware.

Gjykatësi zbuloi se drejtorët e Teslës kishin shkelur detyrën e tyre të besueshmërisë ndaj firmës duke i dhënë zotit Musk pagesën. Për shkak të rënies së vlerës së aksioneve të Tesla-s, paketa e kompensimit tani vlerësohet të jetë rreth 10 miliardë dollarë më pak – por ende më e madhe se PBB-ja e shumë vendeve.

Përveç kësaj, Tesla dëshiron që aksionarët e saj të bien dakord që firma të zhvendoset nga Delaware në Teksas – gjë që Musk kërkoi pasi gjykatësi refuzoi pagesën e tij.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kanë përfunduar pjesa e parë në dy ndeshjet e kthimit…