Protesta në Maqedoni para ndërtesës së Kuvendit

09 janar 13:01

Ka filluar protesta “Maqedonia bllokon” para ndërtesës së Kuvendit në Shkup.

Në këtë protestë ka më shumë policë se sa protestues.

Protesta deri më tani është e qetë, raporton “Alsat-M”.

Kjo protestë është organizuar kundër ndryshimit të emrit që do t’i jepte fund mosmarrëveshjes me Greqinë.

Kryeministri Zoran Zaev ka mbështetur ndryshimin e emrit të vendit në Republikën e Maqedonisë Veriore dhe po përpiqet për miratimin e propozimit në debatin e planifikuar për sot.

Megjithatë ai nuk e ka shumicën prej 120 deputetëve të parlamentit.

 

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gianluigi Buffon ka rrëfyer në “Vanity Fair” momentet e vështira…