Pse Stallones iu desh të ndryshonte dietën e tij pas ‘Rocky III’?

10 shkurt 2024 | 10:16

Sylvester Stallone është një legjendë kur bëhet fjalë për filmat aksion dhe pa dyshim Stallone vazhdon të jetë lider në këtë zhanër.

Me gjithë kalimin e viteve, larg nga humbja e formës fizike, aktori vazhdon të qëndrojë në formë falë punës në palestër dhe dietës që i përshtatet nevojave të tij.

Megjithatë, kishte një kohë që ai nuk ishte gjithmonë në kontroll të dietës së tij dhe kishte një kohë kur ai paguante pasojat.

Në vitet ’80, Stallone ishte në vëmendje falë dy pjesëve të suksesshme të ‘Rocky’ dhe gati të publikonte një të tretë, e që doli në vitin 1982.

Megjithatë, gjatë përgatitjes për filmin ai kaloi një proces që i shkaktoi dëmtim të trurit për shkak të një diete strikte dhe befasuese.

Pse Stallone rrezikoi shëndetin e tij

Në një intervistë me Wall Street Journal, aktori zbuloi se cilat ishin disa nga zakonet e tij të rrezikshme.

“Unë pija rreth 25 filxhanë kafe në ditë kur isha duke bërë Rocky III. I gjithë mëngjesi im do të ishte ndoshta dy biskota dhe 10 filxhanë kafe sepse doja të mbaja yndyrën e trupit në 2.8%”, kujtoi Stallone.

Edhe pse ia arriti qëllimit dhe humbi 13 kilogramë, kjo i kushtoi, veçanërisht kur ishte fjala për kujtesën e tij.

“Po harroja numrin tim të telefonit. Po haja vetëm peshk. Kujtesa ime ishte goditur, ishte zhdukur plotësisht. Po merrja të gjitha llojet e efekteve fizike dobësuese. Por ishte për këtë shkak”.

Me kalimin e kohës, Stallone ka ruajtur gjithmonë trupin e tij muskuloz në filmat aksion.

Por këto probleme e shtynë atë ta ndërpresë atë dietë pas ‘Rocky III’ dhe, megjithëse mbajti një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar për filmat e ndryshëm që duhej të merrte, ai nuk e kaloi më kurrë atë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Më 10 shkurt të këtij viti janë bërë 17 vjet…