Putini shkarkon komandantin e Flotës së Detit të Zi

17 gusht 19:43

Flota e Detit të Zi, e cila është e vendosur në Krimenë e aneksuar nga Rusia ka tashmë një komandat të ri.

Lajmin e bëri të ditur agjencia ruse e lajmeve RIA, duke cituar burime, pas goditjeve të marra nga bazat ushtarake ruse në gadishull në nëntë ditët e fundit.

Nëse ndryshimi konfirmohet, largimi i komandantit të mëparshëm Igor Osipov do të shënonte shkarkimin më të lartë të një zyrtari ushtarak në gati gjashtë muaj që nga pushtimi i Ukrainës. Agjencia shtetërore e lajmeve RIA, duke cituar burimet e saj, shkroi se komandanti i ri, Viktor Sokolov, u prezantua me anëtarët e këshillit ushtarak të flotës në portin e Sevastopolit.

Një burim tha se ishte ”normale” që emërimi nuk u shpall publikisht pasi Rusia po zhvillon atë që e quan një ”operacion special ushtarak” në Ukrainë. Flota e Detit të Zi, e cila ka një histori të nderuar në Rusi, ka pësuar disa “poshtërime” publike gjatë luftës së nisur nga Presidenti Vladimir Putin më 24 shkurt.

Në prill, Ukraina goditi anijen kryesore të flotës së Detit të Zi në Moskë me raketa Neptun, duke bërë që ajo të merrte zjarr dhe të fundosej. Javën e kaluar në bazën ajrore Saki në Krimenë jugperëndimore, e cila është afër selisë së flotës në Sevastopol, ndodhën një seri shpërthimesh që shkatërruan tetë avionë luftarakë, sipas imazheve satelitore.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një e treta e mullinjve ukrainas të sheqerit nuk do…