Qeveria e re do të ketë 15 ministri, 6 LV-ja, 6 LDK-ja dhe 3 komunitetet

02 shkurt 10:39

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicionin e ardhshëm qeverisës në Kosovë.

Sipas kësaj marrëveshjeje, Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga LV-ja dhe LDK-ja do të ketë 15 ministri, 6 LDK-ja dhe 6 LDK-ja.

Qeveria Kurti do të ketë dy zëvendëskryeministra dhe rreth 33 ministra.

Ndërkaq, kryetari i Kuvendit të Kosovës, do t’i takojë Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Kurse çështja e presidentit nuk është pjesë e kësaj marrëveshjeje.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se marrëveshja e…