Rektori Dema ngushëllon familjen Çapriqi

15 janar 11:49

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema, i ka shprehur ngushëllime familjes Çapriçi me rastin e vdekjes së profesorit prof. dr. Basri Çapriqi.

“Me dhimbje të thellë pranuam lajmin për ndarjen nga jeta të profesorit të çmuar të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ish-kryetarit të Këshillit Drejtues të UP-së, njëherësh njërit ndër poetët më të mirë të vendit tonë, prof. dr. Basri Çapriqi. Profesor Çapriqi me punën dhe me veprën e tij, la gjurmë të përjetshme në shoqërinë tonë. Emri i tij do të kujtohet me respekt për kontributin e tij të çmuar që e ka dhënë si profesor për dekada të tëra në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, si kryetar i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës për dy mandate, por edhe si studiues, e si një poet i shkëlqyer. Me mendje e zemër, në këto ditë kaq të hidhura, jemi pranë familjarëve dhe miqve të tij. Pushoftë në paqe shpirti i tij!”, është thënë në telegramin ngushëllues të rektorit të UP-së, Marjan Dema.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Fjala kujton dhe nderon viktimat e masakrës së Reçakut, që…