Reporterët pa Kufij: 65 gazetarë janë vrarë në vitin 2017

20 dhjetor 2017 | 08:49

Siria me 12 gazetarë të vrarë dhe Meksika me 11, kryesojnë listën e vendeve më të rrezikshme për gazetarët, thuhet në raportin e publikuar nga Reporterët pa Kufij.

Raporti përmban shifrat për vitin 2017, ku thuhet se 64 gazetarë janë vrarë këtë vit, shifër kjo më e ulët për 18 për qind se ajo e vitit 2016.

Sipas Reporterëve pa Kufij, 26 gazetarë u vranë gjatë punës së tyre nga sulmet ajrore, bombat vetëvrasëse dhe 39 janë vrarë qëllimisht pasi raportimi i tyre kërcënoi interesant politike, ekonomike ose kriminale.

Ndërsa, tri vendet e tjera më të rrezikshme në botë për gazetarët janë Afganistani, Iraku dhe Filipinet.

Në burgje ende mbeten rreth 300 gazetarë, kryesisht në Turqi, Siri, Iran dhe Vietnam.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sot vazhdon seanca gjyqësore ndaj katër deputetëve të Vetëvendosjes Albin…