Rritet numri i protestuesve të vdekur në Mianmar

28 shkurt 20:33

Protestuesit kërkojnë kthimin e kryeministres së arrestuar, Aung San Suu Kyi, fituese e Çmimit Nobel për Paqe.

Të paktën 18 njerëz u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën sot në të gjithë Mianmarin gjatë një përplasje midis forcave të sigurisë dhe protestuesve kundër ushtrisë, tha Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, duke shtuar se kishte marrë “informacion të besueshëm” në lidhje me të, raporton aljazeera.

“Sipas raporteve, vdekjet ishin rezultat i municioneve që qëlluan në masa në Yangon, Tavoy, Mandalay, Mye, Bag dhe Pakhouku. Gaz lotësjellës u përdor gjithashtu në vende të ndryshme, si dhe bomba shoku”, njoftoi zyra e OKB-së.

Zyra e OKB-së ka dënuar fuqimisht përshkallëzimin e dhunës ndaj protestuesve në Mianmar dhe u bën thirrje ushtrisë që të ndalojë menjëherë përdorimin e forcës kundër protestuesve paqësorë.

Shumica e protestuesve u vranë sot në ditën që kur filluan protestat në Mianmar duke kërkuar rivendosjen e demokracisë, pasi ushtria organizoi një grusht shteti dhe mori pushtetin më 1 shkurt.

Forcat e sigurisë sot intensifikuan përpjekjet për të prishur protestat, duke arrestuar masivisht pjesëmarrësit dhe duke përdorur municione të gjalla.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Vërejtjet e Shqipërisë për Iranin në Këshillin e të Drejtave…