Rusët në luftë kundër rusëve, i udhëheq “Cezari” për rrëzimin e Putinit

13 mars 2024 | 08:14

Legjioni i Lirisë Ruse, Korpusi Vullnetar Rus dhe Batalioni Siberian – njësi sabotuese ruse që mbështesin Ukrainën – pretendojnë se kanë thyer barrierat dhe kanë hyrë në territorin rus.

Bëhet fjalë për një inkursion në rajonet Belgorod dhe Kursk, të cilin Ministria e Mbrojtjes e Rusisë e mohoi me forcë. Megjithatë, diversantët shpërndanë video dhe foto të sulmeve, të shtënave, shpërthimeve dhe tankeve. Qëllimi i tyre është vetëm një – “çlirimi i Rusisë nga Vladimir Putin”, dhe ata udhëhiqen nga një njeri që prezantohet si “Cezari”.

Ata raportuan për veprimin e tyre në kanalet Telegram, të cilat u raportuan nga mediat ruse dhe ukrainase. Është e rëndësishme të theksohet se në Rusi ka pasur edhe zjarre në objektet e naftës për shkak të sulmeve me dronë, rrëzimit të një avioni ushtarak dhe një sulmi me dron në Belgorod.

Kur bëhet fjalë për sabotatorët, u njoftua në Telegram se disa grupe të armatosura pushtuan rajonet Belgorod dhe Kursk të martën. Përveç kësaj, sipas informacioneve të disponueshme, disa tanke u vunë re duke iu afruar kufirit rus, duke ofruar mbështetje zjarri gjatë sulmit.

“Ne marshojmë drejt zgjedhjeve”

Anëtarët e Legjionit njoftuan se po luftonin në zonat kufitare të Rajonit Belgorod. Gjithashtu, banorët e rajonit të Kurskut raportuan të shtënat në rajonin e Tetkinos.

Ndërkohë në rrjetet sociale kanë qarkulluar video me tingujt e të shtënave automatike, që dyshohet se janë shkrepur në afërsi të qytetit. Dyshohet se ka pasur një përleshje zjarri dhe dy persona raportohet se janë plagosur, duke përfshirë një civil.

Për më tepër, Legjioni i Lirisë Ruse publikoi një video të shkatërrimit të pretenduar të një transportuesi të personelit të blinduar në territorin e Rusisë. Siç sqaruan më vonë luftëtarët, ka ndodhur në fshatin Tyotkino.

Më vonë, guvernatori i rajonit të Kurskut, Roman Starovoit, lëshoi ​​një deklaratë zyrtare. Ai deklaroi se nga pala ukrainase “po granatohet vendbanimi Tetkino në rrethin Glushkov”.

“Fatkeqësisht ka të lënduar. Qytetari ka pësuar lëndime të lehta dhe i është dhënë ndihma e nevojshme”, tha Starovoit.

Luftëtarët e Trupave Vullnetare Ruse publikuan një video nga kufiri ukrainas-rus.

“Epo, miq, Korpusi Vullnetar Rus është edhe një herë në ballë të sulmit. Ushtria e regjimit të Kremlinit po lëshon armët pa nisur as luftë. Nëse keni pritur të bashkoheni me ne, tani është koha. Qëndroni të sintonizuar për detaje”, thuhet në përshkrimin e videos.

Luftëtarët e Legjionit të Lirisë Ruse (FRL) njoftuan kthimin e tyre në territorin rus. Ata i justifikuan veprimet e tyre duke përmendur vitet e shtypjes nën udhëheqjen e qeverisë ruse dhe dëshirën “për të çliruar popullin e Rusisë nga diktatura e Kremlinit”.

“Legjioni marshon drejt zgjedhjeve”, përfunduan ata.

Për më tepër, trupat vullnetare të Batalionit Siberian hynë në territorin rus. Ata publikuan një video që tregonte një grup luftëtarësh që përparonin përgjatë një zone të pyllëzuar.

“Më herët kemi thënë se përmbysja paqësore e regjimit kriminal diktatorial në Rusi nuk është e realizueshme. Kjo mund të bëhet vetëm me forcë. Sonte filluam ta përmbushim atë premtim. Lufta të ashpra po zhvillohen brenda territorit rus”, thuhet në njoftimin e tyre.

FSB: Nuk pati asnjë përparim

Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) i Rusisë mohoi ndërhyrjen e diversantëve në vendbanimet kufitare të rajoneve Belgorod dhe Kursk.

Sipas shërbimit, diversantët pësuan humbje të mëdha – 100 njerëz u vranë, gjashtë tanke, armë Caesar dhe 20 automjete të blinduara u shkatërruan. Ministria e Mbrojtjes përmendi edhe përpjekjen e diversantëve për të depërtuar në rajonet ruse në tre drejtime.

Sipas departamentit ushtarak, gjithsej pesë tanke u shkatërruan. Sipas ministrisë, diversantët u përpoqën të dilnin nga vendbanimet Odnorobovka, Nekhotejevka dhe Spodaryushino në rajonin e Belgorodit. Katër sulme u zmbrapsën. Është tentuar një ndërhyrje në rajonin Tetkino të rajonit të Kurskut.

Ata duan të rrëzojnë Putinin

Kjo nuk është hera e parë që diversantët pretendojnë se kanë pushtuar territorin e Rusisë, por vitin e kaluar ka pasur konfirmim për këtë nga Kremlini. Legjioni i Lirisë së Rusisë, i cili e përshkruan veten si një milici anti-Kremlin që dëshiron të çlirojë Rusinë nga Vladimir Putin, pretendon se ka kaluar disa herë kufirin ruso-ukrainas. Nga rruga, qendra e këtij grupi militant nuk është në Rusi, por në Ukrainë.

Përveç ish-ushtarëve, Legjioni përbëhet nga rusë që udhëtuan në Ukrainë së bashku me të huaj të tjerë për të luftuar me ushtrinë ukrainase në muajt pas pushtimit. Është një nga njësitë e shumta – nga gjeorgjianët tek bjellorusët – që operojnë si pjesë e Legjionit Ndërkombëtar të Mbrojtjes të Ukrainës, i cili u krijua nga Kievi në fillim të luftës.

Në atë që u përshkrua si një “manifest”, Legjioni u zotua në prill të vitit të kaluar për të luftuar për një “Rusi të re” dhe për të hequr qafe “regjimin diktatorial të presidentit rus Vladimir Putin”.

Ushtarët në njësi përdorin flamurin bardhë-blu-bardhë, i cili është bërë një simbol popullor i lëvizjes ruse kundër luftës. Ushtari Arni, i cili foli për Moscow Times, tha se vendosi të bashkohej me Legjionin për të luftuar “për anën e mirë”. Një nga sekretet më të ruajtura të Legjionit është madhësia e tij me mbi 1000 ushtarë. Legjioni drejtohet nga një njeri që prezantohet si “Cezari”, por identiteti i tij i vërtetë nuk dihet.

Trupat vullnetare ruse përbëhet kryesisht nga luftëtarë profesionistë nga forca të ndryshme të armatosura të Ukrainës me pasaporta ruse. Ajo u formua në gusht 2022 nga shtetas rusë që emigruan në Ukrainë. Ata janë më të djathtë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rusia është ende në një gjendje gatishmërie luftarake dhe është…