Sanksionet perëndimore, ky është reagimi i Lukashenkos

31 janar 21:39

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko , duke vizituar Zimbabvenë për herë të parë, sot u tall me sanksionet ekonomike perëndimore të vendosura ndaj dy vendeve, duke thënë se ato ishin në fakt një “bekim” që nxiti tregtinë midis dy shteteve.

Lukashenko, ashtu si homologu i tij nga Zimbabveja, Emmerson Mnangagwa, është një objektiv i sanksioneve të SHBA-së. Disa nga zyrtarët e tij të qeverisë dhe anëtarët e familjeve të tyre janë gjithashtu subjekt i sanksioneve.

“Sanksionet kundër Bjellorusisë dhe Zimbabve nuk është thjesht një mallkim, por një bekim, sepse pa to Zimbabve mund të kishte vazhduar të kërkonte të tregtonte me Perëndimin duke shitur burimet e tij natyrore”, tha Lukashenko gjatë një konference për shtyp në kryeqytetin e Zimbabvesë, Harare.

“Për shkak të sanksioneve, Zimbabveja po tregton me Bjellorusinë dhe ne jemi të lumtur për këtë”, vazhdoi ai, duke thënë se ishte i gatshëm t’i siguronte vendit të Afrikës së Jugut “çfarëdo që i nevojitet”.

Bjellorusia ka dorëzuar qindra traktorë në Zimbabve vitet e fundit (me vlerë 61 milionë euro) si pjesë e një programi për të mekanizuar sektorin e saj bujqësor.

Lukashenko është një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin dhe mbështet pushtimin rus të Ukrainës. Në pushtet për gati 30 vjet, ai ka shtypur brutalisht protestat kundër ofertës së tij për rizgjedhje në vitin 2020, pas akuzave për mashtrim.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Banori i shtëpisë së Big Brother VIP Kosova, Andi ka…