ShBA-ja përgatit valë të re të sanksioneve ndaj Rusisë, shkak vdekja e Navalnyt

21 shkurt 2024 | 08:23

Të premten, qeveria amerikane planifikon të shpallë një paketë të re të madhe sanksionesh kundër Rusisë në përgjigje të vdekjes së liderit të opozitës Alexei Navalny dhe të gjitha veprimeve të Rusisë gjatë rrjedhës së luftës në Ukrainë.

Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Komunikimet Strategjike, John Kirby, tha këtë gjatë një konference me gazetarët të martën, sipas një korrespondenti të Ukrinform.

“Është e qartë se presidenti Putin dhe qeveria e tij janë përgjegjës për vdekjen e Navalny. Si përgjigje, me urdhër të Presidentit Biden, ne do të shpallim një paketë të madhe sanksionesh të premten e kësaj jave”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë.

Ai vuri në dukje se sanksionet do ta mbajnë Rusinë përgjegjëse për veprimet e saj në lidhje me Navalny dhe Ukrainë.

Për më tepër, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë theksoi se përgjigja më efektive ndaj veprimeve të Putinit dhe regjimit të tij do të ishte që Kongresi të miratonte një projektligj që siguron fonde shtesë për ndihmën për Ukrainën.

Siç raporton Ukrinform, javën e kaluar presidenti i SHBA Joe Biden deklaroi se kreu i Kremlinit Vladimir Putin ishte personalisht përgjegjës për vdekjen e kundërshtarit të tij Alexei Navalny.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shtetet e Bashkuara besojnë se Rusia po zhvillon një armë…