SHBA vë sanksionet për dy organizatorët koreanë të testeve bërthamore

26 dhjetor 2017 | 22:38

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u ka vënë sanksione dy zyrtarëve koreanë të cilët i prijnë zhvillimit të raketave bërthamore.

Thesari amerikan, i ka emëruar dy burra, Kim Jong-sik dhe Ri Pyong-chol dhe thuhet se ata janë liderët kyç, të programit balistik të Koresë së Veriut, shkruan BBC.

Këshilli i Sigurisë së OBK-së, ka vënë sanksione për Korenë të premten si kundërpërgjigje ndaj testeve të raketave balistike.

Sanksionet e vëna, bllokojnë çdo transaksion të dy burrave në SHBA, duke ngrirë çdo aset që ata mund të kenë.

(Klan KosovA)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markoviq do ta vizitojë…