Shembet ura derisa automjetet kalonin, tre të vdekur

29 shtator 08:16

Të paktën tre persona janë konfirmuar të vdekur, me rreth 15 të zhdukur pas shembjes së një ure ndërsa disa automjete po udhëtonin përgjatë saj në shtetin verior të Brazilit të Amazonas, thanë zjarrfikësit dhe mediat lokale.

Departamenti i Zjarrfikësve të Amazonas tha të mërkurën se po kërkonte më shumë se një duzinë njerëz pasi u shemb ura e betonit në autostradën BR-319 në Careiro, një qytet rreth 100 km (62 milje) në jug të kryeqytetit provincial Manaus, raporton AlJazeera, transmeton Express.

Disa automjete po kalonin urën në momentin që ajo u dorëzua dhe 14 persona u plagosën, shtuan zyrtarët. Fotot treguan seksionin qendror të urës të shtrirë në ujë kafe të errët me disa automjete, duke përfshirë një kamion të bardhë, të zhytur në lumë.

Media lokale G1 citoi dëshmitarë të shumtë të thoshin se ura kishte krijuar një çarje, e cila po shkaktonte një bllokim trafiku përpara shembjes.

Qeveria e shtetit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Çmimi i banesave në ndërtesat kolektive të banimit, pas krizës…