Sherifi: Fajtor për vonesat e liberalizimit të vizave, janë procedurat e BE-së

04 dhjetor 2018 | 21:55

Shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherif,i ka cituar deklaratat e Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, të bëra gjatë ditës së djeshme.

Ai ka thënë se fajtor për vonesat e liberalizimit të vizave janë procedurat e BE-së.

Sipas tij, Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim dhe vonesa të tilla po bëhen për shkak të procedurave të vet BE-së. “Të gjithë që kemi pasur takime me të huaj, na është thënë se ju e meritoni liberalizimin e vizave, i keni plotësuar të gjitha kushtet, mirëpo na kuptoni  që jeni vonuar me çështjen e demarkacionit dhe tash i kemi zgjedhjet e brendshme. Sikur ta kishit përfunduar më herët, vizat do të ishin liberalizuar në vitin 2018  dhe ne nuk do ta kishim pasur shqetësim çështjen e zgjedhjeve. Pra, kush ju ka ndalur juve, 88 vota i keni pasur, për juve më me rëndësi ka qenë me  mbajt pushtetin  me PDK-në se sa  liberalizimi i vizave”, ka thënë ai.

Ai ka shtuar se vonesat e liberalizimit të vizave po i  pohojnë edhe vet zyrtarët e kësaj të fundit. Kurse në lidhje me kërkesën për mbajtjen e zgjedhjeve, Sherifi ka thënë se këtë e përcakton Kushtetuta, e jo të shkohet në zgjedhjeje sa herë që partitë humbin në zgjedhje.

 

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj ka thënë se Kosova ka qenë e…