Sondazhet: Disfatë e populistëve në zgjedhjet për Parlamenti Evropian

24 maj 11:50

Surprizë në zgjedhjet europarlamentare në Holandë. Exit poll-et tregojnë se euroskeptikët anti-emigrantë të Partisë së Lirisë të Gert Vildersit kanë humbur tre vende në Parlamentin Evropian, duke siguruar vetëm një ndenjëse.

Sipas përllogaritjeve, shumicën e vendeve që i takojnë Holandës e kanë marrë laburistët e Frans Timermansit, i cili është kandidat i socialdemokratëve evropianë për president të Komisionit Evropian.

Ndërsa partia popullore e kryeministrit Mark Rute renditet e dyta me 4 vende.

Të enjten votuan edhe britanikët, ndërsa sot është radha e Irlandës dhe Çekisë. Zgjedhjet përmbyllen të dielën kur pritet të votojë shumicë e vendeve anëtare të unionit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia e Kosovës ka bllokuar për qarkullim rrugën “Luan Haradinaj”…