Sot zhvillohen dy ndeshje në Superligë

25 shkurt 2021 | 11:01

Tri ndeshjet e javës së 21-të në Superligën e Kosovës në futboll kanë sjellë rezultate interesante dhe tash gara për titull është bërë edhe më interesante, pasi Prishtina e ka mposhtur Dritën e, në anën tjetër, Ballkani ka mbetur baras me Gjilanin.

Prishtina e ka fituar ndeshjen e tretë direkte me skuadrën e Dritës, këtë herë e fitoi në kampionat me rezultat 2-0. Kryeqytetasit e shënuan golin e parë kundër Dritës në minutën e 18-të, kur krosimin e Krasniqit e shfrytëzoi Leotrim Bekteshi që realizoi për 1-0. Ekipi mysafir nga minuta e 61-të ka luajtur pa një lojtar, pasi u përjashtua nga loja Onoka.

Dhjetë minuta më vonë Kastriot Rexha e barazoi rezultatin, por goli u anulua për shkak të pozitës jashtë lojës. Në fund të ndeshjes rezultatin final 2-0 e vulosi zëvendësuesi Tun Bardhoku. Pas kësaj xhiroje, Prishtina ngritët në kuotën e 41 pikëve dhe është në vendin e tretë, Drita pozicionohet një pozitë më lart me 44 pikë. Derbi tjetër i elitës në mes të Gjilanit dhe Ballkanit ka përfunduar me rezultat 1-1. Trepça ’89, pas fitores ndaj Dritës në fundjavën e kaluar, arriti t’i marrë tri pikë të rëndësishme edhe në përballje me Llapin (1-0). Goli i shënuar në fund të pjesës së parë nga Mohamed Darëish i ka mjaftuar 89-shit që ta fitoi ndeshjen. Trepça ’89, pas kësaj fitore, është e pesta në tabelë me 28 pikë, kurse Llapi është në pozitën e shtatë me 23 pikë.

Sot (e enjte) zhvillohen dy ndeshjet e radhës. Do të përballen Feronikeli – Drenica dhe Besa – Arbëria.